Zamów! EN

Kalkulator BMI (Body Mass Index)
dla mężczyzn i kobiet

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) pozwoli Ci sprawdzić, czy Twoja aktualna waga jest prawidłowa

Wiek: Proszę o wprowadzenie wartości z przedziału 16 – 99 lat

Wzrost: Proszę o wprowadzenie wartości z przedziału 140 – 300 cm

Waga: Proszę o wprowadzenie wartości z przedziału 40 – 300 kg

*Płeć:

 

lat
kg
cm
 
Twoje BMI:


* Proszę wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką.

Twoje BMI wskazuje wychudzenie. To stan niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia prawidłowej diety.

Twoje BMI wskazuje niedowagę. Rozpocznij proces przybierania na wadze, aby dojść do prawidłowej wagi. Niedowaga, podobnie jak nadwaga, jest niebezpieczna dla Twojego zdrowia.

Twoje BMI wskazuje wagę prawidłową. Staraj się ją utrzymać. W ten sposób ograniczysz ryzyko chorób związanych z nadwagą lub niedowagą.

Twoje BMI wskazuje nadwagę. Nie zwlekaj i rozpocznij odchudzanie. Uchroń się przed otyłością i związanymi z nią chorobami.

Twoje BMI wskazuje otyłość. Uwaga! Otyłość jest niebezpieczna dla Twojego zdrowia.

Twoje BMI wskazuje otyłość skrajną. Zagraża ona Twojemu życiu! Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby pod jego kontrolą rozpocząć odchudzanie.

Istnieją różne sposoby i narzędzia pozwalające określić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. Najpopularniejszym i najprostszym z nich jest kalkulator BMI. Dzięki niemu szybko można ocenić, czy waga jest w normie, a tym samym, czy obecny sposób odżywiania i styl życia nie wymagają zmiany.

Co to jest indeks masy ciała (BMI)?

Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) to nic innego, jak stosunek wagi danej osoby do jej wzrostu. Wzór ten ma już prawie 200 lat, a został opracowany w 1832 roku przez Adolpha Queteleta– belgijskiego statystyka. Do powszechnego użytku wszedł jednak dopiero w latach 70. XX wieku. Wtedy też rozpowszechnił się termin Body Mass Index, w skrócie BMI. Od tego czasu obliczanie wskaźnika BMI jest najpopularniejszym sposobem wstępnego diagnozowania nadwagi, otyłości i niedowagi.

Obliczanie BMI – wzór

Na tej stronie szybko i wygodnie obliczysz współczynnik BMI. Wystarczy, że w odpowiednich polach wpiszesz swójwzrost w centymetrach, wagę, a następnie klikniesz Oblicz. Nasz kalkulator nie tylko obliczy BMI i określi, czy mieści się ono w normie. Zobaczysz też wykres, na którym przedstawiono przedziały norm oraz dokładne miejsce Twojego wyniku.

Twoje BMI wynosi więcej niż 25, a Ty chcesz zredukować wagę? Z pomocą przyjdzie pudełkowa dieta odchudzająca LightBox Slim.

Obliczanie wskaźnika masy można przeprowadzić także samodzielnie, bez kalkulatora. Wystarczy skorzystać z prostego wzoru matematycznego. BMI otrzymamy poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wzrost podany w centymetrach podniesiony do kwadratu. W przypadku samodzielnego obliczania BMI konieczna jest jednak znajomość norm wskaźnika masy ciała.

Wskaźnik BMI – jakie są normy?

Podstawowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych wyróżnia cztery oceny wagi.

  • BMI większe niż 30 oznacza otyłość (występują różne stopnie otyłości)
  • BMI większe bądź równe 25, ale mniejsze lub równe 29,9 oznacza nadwagę
  • BMI większe bądź równe 18,5, ale mniejsze lub równe 24,9 oznacza prawidłową masę ciała
  • BMI mniejsze niż 18,5 oznacza niedowagę

Oczywiście obliczenie wskaźnika BMI nie jest ostatecznym wyznacznikiem stanu zdrowia. Otrzymany rezultat jest jedynie orientacyjną informacją, ale regularne sprawdzanie BMI pomaga kontrolować wagę ciała i uniknąć ryzyka otyłości.

Wskaźnik masy ciała a płeć

Warto zwrócić uwagę na to, że wzór i normy BMI są takie same dla kobiet i mężczyzn, a jak wiadomo, przedstawiciele obu płci różnią się nie tylko sylwetką, ale też proporcją tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej. U kobiet występuje fizjologiczne uwarunkowanie do gromadzenia większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednocześnie mają one proporcjonalnie mniej mięśni. Dlatego należy pamiętać, że jeżeli u kobiety i mężczyzny występuje zbliżony wynik BMI, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że u kobiety będzie wyższy poziom tkanki tłuszczowej. Jednak mężczyźni również mogą mieć zaburzoną proporcję tkanek wewnątrz organizmu. A to właśnie ona, a nie tylko masa ciała zwiększa ryzyko różnych chorób i schorzeń, np. układu krążenia czy insulinooporności.

Jednak nie tylko ilość tkanki tłuszczowej ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z otyłością. Ważne jest także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Największe ryzyko zdrowotne niesie tłuszcz zgromadzony wokół narządów wewnętrznych, czyli wisceralna tkanka tłuszczowa. Z tego względu występująca częściej u mężczyzn otyłość brzuszna jest niebezpieczniejsza niż częściej dotykająca kobiety otyłość pośladkowo-udowa, czyli tłuszcz zgromadzony pod skórą. Aby określić rozłożenie tłuszczu w organizmie, stosuje się wskaźnik WHR (ang. waist–hip ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder.

Jak widać, sztywne ramy przedziałów wagi nie zawsze dają pełny i wyczerpujący obraz stanu zdrowia i mogą stanowić nadmierne uproszczenie. Chcąc uzyskać miarodajne informacje przy ocenie wagi, należy wziąć pod uwagę też aktywność fizyczną badanego i takie parametry, jak masa mięśni, zawartość wody (która u kobiet zmienia się wraz z dniem cyklu miesiączkowego) oraz masa kości. Nie zmienia to jednak faktu, że warto obliczyć BMI, ponieważ wskaźnik ten w większości przypadków z powodzeniem spełnia swoją funkcję i pozwala określić granice prawidłowej wagi.

Prawidłowa masa ciała dzięki LightBox

Skorzystaj z kalkulatora BMI i niezależnie od swojego wyniku, zapoznaj się z różnymi rodzajami diet pudełkowych LightBox. Wyliczona na naszym kalkulatorze wartość BMI wskazuje na problem z nadmierną masą ciała? Wybierz odchudzającą dietę pudełkową LightBox Slim lub LightBox Slim FLEX z 4 potrawami do wyboru na każdy posiłek. Wskaźnik BMI pokazuje, że Twoja waga jest prawidłowa? Utrzymaj ją z naszą pomocą! Wypróbuj zdrową dietę Optimum, Optimum FLEX lub zbilansowaną dietę wegetariańską.powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka