HITY LIGHTBOX   Zamów dietę! EN

Zdrowe odżywianie – czy można się go nauczyć?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Kiedy na konsultację dietetyczną zgłasza się otyły pacjent, najczęściej już na początku rozmowy podkreśla, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że źle się odżywia, a także posiada pewną wiedzę w zakresie zasad zdrowej diety oraz rozumie, jakie popełnia błędy. Skoro w takim razie sama wiedza nie wystarcza do tego, aby prowadzić zdrowy styl życia, od czego tak naprawdę zależą nasze wybory żywieniowe? Dlaczego wiedząc, że słodkie napoje i przetworzona żywność są przyczyną naszych problemów, wciąż po nie sięgamy? Czy jesteśmy w stanie nauczyć nasz mózg dokonywania zdrowych wyborów?

Zdrowe nawyki żywieniowe

@ famveldman Adobe Stock

Według naukowców wcale nie rodzimy się z upodobaniem do niezdrowych, tuczących potraw. Okazuje się, że nasze preferencje żywieniowe zaczynają kształtować się dopiero po narodzinach. Najważniejszy okres w życiu człowieka pod tym względem to pierwsze 3 lata. W tym czasie regularne podawanie przez rodziców konkretnych pokarmów powoduje u dziecka wytworzenie się określonych preferencji smakowych oraz schematów zachowań związanych z jedzeniem. Oczywiście nie jest tak, że zaszczepione w dzieciństwie nawyki nie mogą zostać zmienione, wymaga to jednak ogromnej świadomości, samodyscypliny i pracy.

Zdrowe odżywianie – co mówią badania?

Badaniem czynników wpływających na preferencje żywieniowe zajmuje się m.in. dr Susan Roberts. która należy do wiodących autorytetów w dziedzinie dietetyki w USA. Wraz z zespołem naukowców przeprowadziła ona ciekawe badanie pokazujące, że zdrowego odżywiania naprawdę można się nauczyć. Na początku eksperymentu osoby badane poddane zostały rezonansowi magnetycznemu, który wykazał, że niemal u wszystkich tłuste, niezdrowe jedzenie powoduje pobudzenie obszarów przyjemności w mózgu. Następnie utworzono dwie grupy badawcze, z których tylko jedna otrzymała polecenie, aby przestrzegać zdrowej diety. Po pół roku kolejny raz wykonano rezonans magnetyczny i okazało się, że osoby te zaczęły reagować entuzjastycznie na zdrowe posiłki. Mózg najwyraźniej „polubił” nową dietę i doszło do zmiany preferencji żywieniowych.

Szukasz sprawdzonego sposobu na zdrowe odżywianie? Zamów catering dietetyczny LightBox już dziś!

Dobre nawyki zdrowego odżywiania

Aby zmodyfikować swoje nawyki, niezbędna jest oczywiście wiedza na temat zasad prawidłowego żywienia, która pozwoli wyznaczyć kierunek zmian. Postaraj się więc zdobywać jak najwięcej informacji z zaufanych źródeł. Potrzebna będzie czujność, aby umieć odróżnić internetowe rewelacje od treści opartych na badaniach. Zadaj sobie pytanie, co sprawia Ci najwięcej problemów i zmień tylko tę jedna rzecz. Na początku może nie być łatwo, ale czynność powtarzana wielokrotnie po pewnym czasie stanie się Twoim nowym nawykiem, aż w końcu poczujesz się z nią komfortowo. W ten sposób można „naprawić” swój mózg, aby wytworzył nowe, lepsze schematy postępowania. Dzięki temu sprawisz, że zdrowych wyborów będziesz dokonywać wręcz automatycznie i bez zastanowienia.

Zauważysz, że przetworzona żywność pełna tłuszczu, konserwantów i cukru, po prostu już Ci nie smakuje. Jest to pocieszające, ponieważ wiele osób rozpoczynających dietę wyobraża sobie niekończące się pasmo wyrzeczeń. Szybko jednak okazuje się, że na większość zakazanych produktów zwyczajnie nie mają już ochoty, więc i tych strasznych wyrzeczeń z czasem jest coraz mniej.

Jedną z metod radzenia sobie z pokusami żywieniowymi może być skorzystanie z cateringu dietetycznego. LightBox dostarcza diety do ponad 60 miast w Polsce - zamów! Otrzymując codziennie gotowe posiłki nie będziesz mieć potrzeby robienia zakupów spożywczych, samodzielnego przygotowywania posiłków, rozmyślania o jedzeniu – dzięki temu znacznie zmniejszy się liczba sytuacji, w których możesz wyłamać się ze swoich postanowień dotyczących zdrowej diety. Dodatkowo, posiłki proponowane przez catering, jako odpowiednio skomponowane pod względem jakościowym i ilościowym, po pewnym czasie staną się dla Ciebie wzorcem przy samodzielnych przygotowywaniu potraw. Wiele osób, czy to korzystających z cateringu, czy rozpisanej przez dietetyka diety, przyznaje, że z czasem niewiele się nad tym zastanawiając potrafią skomponować zdrowy, zbilansowany posiłek, co wcześniej było problemem.

Kategorie

Ostatnio dodane

Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest jej cena?
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest...
Jak zacząć dietę?
Jak zacząć dietę?
Jak zdrowo schudnąć?
Jak zdrowo schudnąć?
Od czego zacząć odchudzanie?
Od czego zacząć odchudzanie?

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

LightBox LightBox
PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE

Post przerywany (Intermittent Fasting, IF) – zasady i efekty stosowania postu przerywanego

Post przerywany (intermittent fasting, IF) zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jest to sposób żywienia zakładający spożywanie posiłków w określonym przedziale czasowym w ciągu dnia lub istotne ograniczanie kaloryczności posiłków w wybrane dni tygodnia. Dowiedz się, na czym polega dieta IF, jakie są jej zalety i wady oraz poznaj wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania.

LightBox LightBox
PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE

Dieta przy dnie moczanowej. Co jeść, a czego unikać, chorując na podagrę (artretyzm)?

Dna moczanowa związana jest z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego we krwi. To jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych stawów. Do jej rozwoju przyczyniają się produkty bogate w związki purynowe oraz w węglowodany proste, takie jak fruktoza. Dowiedz się, których produktów należy unikać, a które mogą ograniczyć zaostrzenia tej choroby.

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE

Zbilansowana dieta – czyli jaka?

Zdrowa dieta powinna być dobrze zbilansowana. Takie stwierdzenie usłyszysz niemal zawsze podczas porady dietetycznej. To najprostsze i najbardziej oczywiste zalecenie, ale równocześnie może wydawać się nieprecyzyjne. Co to właściwie oznacza? Czy istnieje jeden przepis na zbilansowaną dietę dla każdego?

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka