HITY LIGHTBOX   Zamów dietę! EN

Co jeść wieczorem żeby nie przytyć, czyli zdrowa odpowiedź na wieczorny głód!

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE
 

Pewnie znasz to uczucie, gdy parę godzin po kolacji myśli zaczynają krążyć wokół lodówki. Niby wiadomo, że na 2-3 godziny przed snem najlepiej nic już nie jeść, szczególnie na diecie, ale głód nie odpuszcza... Boisz się, że odchudzanie wezmą diabli? Podpowiadamy, co jeść wieczorem, żeby nie przytyć, a jednocześnie aby ostatni posiłek był zdrowy i sycący!

Wybierając posiłki, które będziesz jeść wieczorem, należy też pamiętać o uwzględnieniu Twojego stylu życia. Dzięki temu jedzenie będzie lepiej dopasowane do Twoich możliwości przygotowania smacznej kolacji oraz wymagań organizmu.

 

Zdrowe wieczorne przekąski

@ Christopher Boswell AdobeStock

Ulubione warzywa w różnych postaciach

To podstawa zdrowej diety! W wersji najszybszej i najprostszej po prostu sięgnij po marchewkę, pomidora, ogórki czy rzodkiewki – najlepiej bez soli. Możesz przygotować dip na bazie jogurtu naturalnego z ulubionymi ziołami, czosnkiem lub ostrą papryką i maczać w nim warzywa pokrojone w słupki.

Dobrym pomysłem jest też surówka z sezonowych warzyw z przyprawami i odrobiną oliwy. W wersji orzeźwiającej – do wypicia – przygotuj koktajl na bazie np. soku pomidorowego lub zielonego ogórka, obowiązkowo z dodatkiem zielonych liści szpinaku, jarmużu lub natki pietruszki.

Jogurt naturalny z owocami jako zdrowa porcja kalorii i składników odżywczych

Owoce mogą być świetną alternatywą, gdy dopada Cię chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Warto je jednak połączyć z produktem białkowym, np. jogurtem naturalnym, dzięki czemu obniżysz indeks glikemiczny całej przekąski (co oznacza, że nie będzie Ci grozić duży wzrost stężenia glukozy we krwi).

Wybieraj owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak cytrusy i owoce jagodowe, czyli np. truskawki, maliny, borówki, jagody (mogą być mrożone – wtedy całość najlepiej zmiksować).

Pamiętaj: inne owoce, które również mają dość niski indeks glikemiczny, spokojnie mogą być dodatkiem do wieczornego posiłku.

Jogurt może również zastąpić chudy serek wiejski, z którym zmieszasz ulubione owoce tworząc pyszny posiłek, który można zjeść wieczorem.

Chcesz uniknąć wieczornego podjadania? Postaw na catering dietetyczny!

Zjedz pełne składników odżywczych orzechy i pestki na kolację!

Wszelkiego rodzaju orzechy i ziarna zawierają korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe oraz mnóstwo składników mineralnych i witamin. Nie należy się nimi objadać, ponieważ mimo wszystko mają sporo kalorii i mogą okazać się ciężkostrawne, jednak garść orzechów czy pestek dyni lub słonecznika nie powinna Ci zaszkodzić.

Orzechy zawierają również sporą ilość tryptofanu – aminokwasu potrzebnego do produkcji serotoniny, która korzystnie wpływa na nastrój oraz ułatwia zasypianie.

Kanapka z chudym mięsem lub rybą oraz warzywami na kolację po ciężkim dniu!

Czasami zjedzenie na kolację jednej kanapki pełnej wartości odżywczych będzie skuteczniejsze w zwalczeniu wieczornego głodu niż podjadanie kolejnych małych przekąsek. Węglowodany złożone zawarte w kromce pełnoziarnistego pieczywa pomogą w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi.

Mięsny dodatek będzie źródłem pełnowartościowego białka oraz wspomnianego wyżej tryptofanu. Połączenie pełnych zbóż, białka oraz błonnika z warzyw zapewni Ci długotrwałe uczucie sytości i nie przełoży się na niechciany wzrost tkanki tłuszczowej.

Kolacja a jakość snu

To, co zjesz przed snem, wpływa nie tylko na Twoją tkankę tłuszczową, ale również na to, czy rano obudzisz się pełen energii i chęci do działania, czy raczej wstaniesz z uczuciem zmęczenia. Zalecenie, aby jeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem wynika z tego, że przewód pokarmowy musi strawić jedzenie.

Owoce, warzywa gotowane czy inny, lekki i pozbawiony tłuszczu posiłek zostanie zmetabolizowany dużo szybciej niż ciężka kolacja złożona z frytek, smażonego kurczaka i sałatki z majonezem. W związku z tym będziemy cieszyć się mocnym, regenerującym snem, ponieważ żołądek nie będzie musiał pracować, gdy reszta ciała będzie odpoczywać.

Czego nie jeść wieczorem?

Nie wszystkie owoce są niskokaloryczne!

Wieczorem unikaj bananów, winogron, fig, czereśni czy mango. Zawierają one bowiem najwięcej cukrów w 100 g produktu. Również jabłko, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zawiera największą ilość tzw. cukrów fermentujących – takich, które następnego ranka mogą powodować dyskomfort i uczucie wzdęcia.

Jak ognia unikaj też owoców kandyzowanych, suszonych oraz w syropach, a to ze względu na wysoki indeks glikemiczny i dużą ilość kalorii, których przed snem na pewno nie zdążysz już spalić.

Słodycze przyczyną zbędnych kilogramów

Ogromna ilość cukru i brak błonnika powodują, że po takiej uczcie błyskawicznie wzrasta poziom glukozy we krwi, a następnie równie gwałtownie spada. W ten sposób fundujesz sobie huśtawkę glukozową, po której z pewnością obudzisz się z uczuciem zmęczenia.

Nie mówiąc już o tym, że powtarzanie się takiej sytuacji to pierwszy krok do cukrzycy i innych zaburzeń metabolizmu.

Tłuste, smażone potrawy

Wysoka zawartość tłuszczów sprawia, że posiłek dłużej zostaje w żołądku, powodując uczucie niestrawności. Ponadto, Twój organizm zamiast nocą wypoczywać, będzie musiał ciężko pracować nad strawieniem wieczornego posiłku.

Słone przekąski

Chipsy, prażynki czy krakersy oprócz tłuszczów i przetworzonych węglowodanów zawierają najczęściej mnóstwo soli i ostrych przypraw. Sól, jak wiadomo, ma właściwości zatrzymujące wodę w organizmie. Jeśli więc nie chcesz rano spoglądając w lustro przywitać się z „workami pod oczami”, które będą skutkiem opuchnięcia, trzymaj się od takich przekąsek z daleka.

Pamiętaj, że wieczorne podjadanie nie jest najlepszym rozwiązaniem i powinno zdarzać się sporadycznie.  Weź pod uwagę, że wieczorne napady głodu są najczęściej skutkiem zbyt dużych przerw między posiłkami w ciągu dnia lub po prostu odwodnienia – a więc zdrowa dieta, odpowiednio zbilansowana i duża ilość wody zmniejszą ryzyko, że wieczorem będziesz walczyć z kuchennymi pokusami.

 

Kategorie

Ostatnio dodane

Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest jej cena?
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest...
Jak zacząć dietę?
Jak zacząć dietę?
Jak zdrowo schudnąć?
Jak zdrowo schudnąć?
Od czego zacząć odchudzanie?
Od czego zacząć odchudzanie?

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
ODCHUDZANIE

Co jeść przed i po treningu, jeśli chcesz schudnąć?

Zastanawiasz się, jak schudnąć? Na pewno trzeba zdrowo się odżywiać i zwiększyć aktywność fizyczną. Podpowiadamy, jak skomponować posiłki przed treningiem i po nim, aby wspomóc utratę tkanki tłuszczowej.

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
MOTYWACJA ODCHUDZANIE

Skuteczne odchudzanie – poznaj 10 złotych zasad!

Czy pomimo jasno wyznaczonych zasad, ciężko jest Ci wytrwać przy diecie?Często pierwsze niepowodzenia są początkiem końca diety. Jak znaleźć w sobie motywację, gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli? Jak, dzięki prostym sposobom, sprawić, aby zmiana nawyków żywieniowych była choć trochę łatwiejsza?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
MOTYWACJA ODCHUDZANIE

Jak uniknąć efektu jojo? 3 najważniejsze zasady

Prawidłowa kuracja odchudzająca, przeprowadzona pod opieką odpowiedniego specjalisty, zwykle przynosi zamierzony rezultat w postaci utraty zbędnych kilogramów. Niestety bardzo często zdarza się, że po zakończeniu diety szybko wracamy do poprzedniej wagi. Co jest tego przyczyną? Jak schudnąć bez efektu jojo? Jak postępować, aby utrzymać efekty odchudzania?

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka