Zamów! EN

Postanowienia wiosenne – jak żyć zdrowiej na wiosnę

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 
dieta pudełkowa wiosenne zdrowe odżywianie

@ Mirko Vitali - Adobe Stock

 

@ Mirko Vitali - Adobe Stock

Wiosną, kiedy przez okna coraz częściej zagląda słońce, a zimowe płaszcze można wreszcie zamienić na coś lżejszego, naturalnie przychodzi też ochota na działanie. Częściej pojawiają się myśli, aby w końcu zadbać o zdrowie i zmienić nawyki. Cieplejsze dni i dostępność sezonowych produktów ułatwią wejście na dobre tory. Co możesz zrobić, aby wraz z wiosną powitać zdrowsze życie?

Wiosenna dieta

Jak nie teraz, to kiedy? Zimą wiele osób narzeka na małą dostępność świeżych produktów, a także na ich smak - pusty, a czasem wręcz chemiczny. Trudno się z tym nie zgodzić. Warzywa i owoce, aby mogły w pełni rozwinąć swoje właściwości, potrzebują słońca. Niestety nawet te importowane nie zastąpią lokalnych produktów, ponieważ często są zbierane jeszcze przed okresem dojrzałości, co wpływa niekorzystnie na ich smak. Wraz z wiosną targi i ryneczki mają coraz więcej do zaoferowania, a przy pięknej pogodzie taka wyprawa na zakupy może stać się także relaksującym spacerem. Częściej w Twoich lunchboxach mogą pojawiać się chrupiące sałaty, rzodkiewki, ogórki czy pomidory, które lubi niemal każdy, a które zimą nie są najlepszej jakości. Duży wybór owoców sprawi, że przygotowanie zdrowego koktajlu czy domowej roboty deseru nie będzie stanowić żadnego problemu. Wiosna to doskonały moment, aby wprowadzić do diety więcej różnorodności.

Więcej ruchu

Wiosną znacznie łatwiej jest wyjść z domu i zrobić sobie krótszy lub dłuższy spacer. W miarę możliwości, jak najczęściej rezygnuj z samochodu - np. udając się pieszo do pracy czy na zakupy. Nawet jeśli są to większe odległości, zdecyduj się na transport publiczny. Możesz się zdziwić, jak dużo kroków w ciągu dnia jesteś w stanie „wychodzić” podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli nie chcesz płacić za korzystanie z dusznej sali do ćwiczeń, idealnym rozwiązaniem będzie siłownia plenerowa - nawet zwykły spacer możesz wzbogacić o kilka ćwiczeń siłowych, które będą nie bez znaczenia dla Twojej ogólnej kondycji. Dni są coraz dłuższe, więc i okazji do przebywania na świeżym powietrzu jest więcej. Odbierając dziecko ze szkoły czy przedszkola nie musisz gnać od razu do domu - ciepłe, jasne popołudnie to świetny czas na zabawę w parku. Możesz też aktywnie spędzać dni wolne od pracy, np. jadąc na wycieczkę rowerową.

Pamiętaj o wodzie

Zimą sporo osób narzeka na osłabione uczucie pragnienia. Przy niższych temperaturach zapotrzebowanie na wodę rzeczywiście może być nieco niższe. Dodatkowo, picie chłodnej wody w mroźny dzień może być nieprzyjemne, a jej podgrzanie czasem jest po prostu niemożliwe, przez co sięgamy po nią niechętnie. Jeśli więc myślisz o poprawie nawyków, zwiększenie ilości wody w diecie powinno być jednym z pierwszych kroków. Butelkę wody miej zawsze przy sobie, zwłaszcza kiedy uprawiasz aktywność fizyczną. Nigdy nie dodawaj do niej jednak soków ani substancji słodzących. Żeby wzbogacić jej smak, możesz wrzucić do butelki kilka plasterków cytryny (dokładnie wyszoruj skórkę albo ją usuń) lub ogórka. Uważaj na napoje alkoholowe. Wiosną wzmaga się częstotliwość spotkań na świeżym powietrzu, którym nierzadko towarzyszy alkohol. Nie tylko zawiera on kalorie i upośledza kontrolę apetytu, ale także zwiększa ryzyko odwodnienia organizmu.

Zdrowy sen

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla prawidłowej regulacji gospodarki hormonalnej oraz metabolizmu. Obserwuj, jak czujesz się po 7, 8, 9 godzinach snu. Naukowcy bowiem przekonują, że nie tylko zbyt krótki, ale także zbyt długi sen nie jest korzystny. Codzienny spacer na świeżym powietrzu pomoże Ci w wyregulowaniu rytmu okołodobowego, co poztytywnie wpłynie na efektywność odpoczynku nocnego. Zadbaj o nieprzerwany sen - zarywanie nocy i odsypianie w dzień może być źródłem problemów takich jak obniżenie nastroju, osłabienie koncentracji i zwiększona podatność na choroby. Jeśli zadbasz o właściwy sen, może się okazać, że wcale nie musisz pić kawy. Nawiasem mówiąc - duże spożycie kawy, zwłaszcza po godzinie 15:00, wpływa niekorzystnie na efektywność snu, przez co w ciągu dnia możesz odczuwać zmęczenie i potrzebować więcej… KAWY. To błędne koło, z którego najlepiej uciec jak najszybciej .

Wiosenne porządki

Co sprzątanie mieszkania ma wspólnego ze zdrowiem? Okazuje się, że całkiem sporo. Oczyszczenie przestrzeni, w której żyjesz, pomoże Ci także oczyścić głowę i zrobić w niej miejsce na nowe pomysły i wyzwania. Kiedy wszystko ma swoje miejsce, nie tracisz energii na szukanie przedmiotów, więc masz jej więcej, aby zadbać o zdrowe nawyki, takie jak codzienna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Uporządkowana i dobrze zorganizowana kuchnia zachęci Cię do spędzania w niej większej ilości czasu. Nie ma nic bardziej frustrującego podczas gotowania niż wysypujące się z szuflad i szafek produkty i sprzęty kuchenne, wśród których niczego nie można znaleźć.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka