Zamów! EN

Postanowienia noworoczne – jak przestawić się na zdrową dietę

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA PORADY
 

Nadszedł czas noworocznych postanowień. Do najpopularniejszych należą te dotyczące zdrowia, diety, odchudzania czy aktywności fizycznej. Jednak aby z końcem stycznia nie odeszły w niepamięć, powinny być dobrze przemyślane – konkretne i dostosowane do Twoich realnych możliwości. Poniżej kilka postanowień, które łatwo wprowadzisz w życie, a także praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zaplanować zmiany.

postanowienia noworoczne dieta

@bnorbert3 Adobe Stock

 

Regularne posiłki

Ustal dokładne godziny posiłków, dostosowane do Twojego planu dnia. Najlepiej, aby były to 3 główne posiłki i 2 mniejsze przekąski, spożywane w mniej więcej 3-godzinnych odstępach. Każdego wieczoru zaplanuj, co, kiedy i gdzie zjesz nazajutrz, a najlepiej wszystko przygotuj i zapakuj w pudełka, które możesz wszędzie ze sobą zabrać. Jeśli w porze posiłku dopiero zaczniesz się zastanawiać, co kupić lub ugotować, może się okazać, że nie masz pod ręką nic odpowiedniego. Jeśli zdarzy się, że ominiesz jakiś posiłek, nie zniechęcaj się – potrzebujesz czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego rozkładu dnia.

Samodzielne gotowanie, jedzenie dietetyczne

Prawda jest taka, że w daniach kupowanych „na mieście” zwykle jest więcej soli, cukru i tłuszczu, niż w tych przygotowywanych samodzielnie. Często sama rezygnacja z jedzenia w barach i restauracjach przynosi poprawę stanu zdrowia czy spadek masy ciała. Większość osób, pomimo początkowego zagubienia, świetnie radzi sobie z przygotowywaniem posiłków. Przecież można zjeść to samo na obiad i na kolację lub przygotować jednorazowo większą ilość potrawy i po prostu ją zamrozić – nie trzeba stać w kuchni 5 razy dziennie. Jeśli brakuje Ci czasu lub nie lubisz gotować, postaw na zupy, dania jednogarnkowe i pieczone w piekarniku – robią się praktycznie same, a Ty poświęcisz maksymalnie 15 minut na pokrojenie składników.  

Więcej wody

Zapotrzebowanie na płyny wynosi zwykle ok. 30 ml na 1kg masy ciała dziennie. Oblicz właściwą wartość dla siebie i przelicz ją na szklanki. Jeśli obecnie pijesz bardzo mało wody, nie zakładaj, że jutro wypijesz jej 2 litry. Ustal plan działania – np. „co 3 dni będę zwiększać ilość wypijanej wody o jedną szklankę” – aż do osiągnięcia docelowej ilości. Dzięki temu nie będziesz czuć, że zadanie Cię przerasta i nie pojawi się zniechęcenie. Warto zapisywać wszystkie wypijane płyny, bo inaczej pod koniec dnia naprawdę nie będziesz w stanie stwierdzić ile ich rzeczywiście było. Pomocna może być w tym aplikacja na telefon, która dodatkowo sygnałem dźwiękowym przypomina o wypiciu szklanki wody.

Mniej cukru

Zbyt duża ilość cukru w diecie to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za otyłość oraz inne choroby dietozależne. Przede wszystkim zacznij od usunięcia z diety słodzonych napojów. Robiąc zakupy w sklepie czytaj etykiety i wybieraj produkty bez cukru w składzie. Jest on dodawany nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz i niemal zawsze można wybrać wersję, która nie będzie go zawierać. Zrezygnuj również z dosładzania potraw w domu. Są osoby, które cukier dodają do zup, sosów, surówek – naprawdę nie ma takiej potrzeby. Jeśli Twoim problem jest przywiązanie do słodyczy, ogranicz ich ilość. Stopniowo (aby się nie zniechęcić), ale konsekwentnie. Jeśli jest Ci ciężko całkiem z nich zrezygnować, na początek ustal jeden dzień w tygodniu, kiedy zjesz swój ulubiony deser.

Więcej warzyw

Warzywa obecnie znajdują się u podstawy piramidy zdrowego żywienia. Wciąż jednak jemy ich za mało. Jest to zatem świetne postanowienie, które z pewnością zmieni Twoją dietę na lepsze. Trzymaj się zasady, aby każdy Twój posiłek zawierał porcję warzyw – jeśli nie jesz ich prawie wcale, zacznij od małej ilości, ale z czasem powinny zajmować połowę talerza podczas każdego głównego posiłku. Jeśli zwiększysz ilość warzyw w codziennym jadłospisie, wkrótce okaże się, że zjadasz mniej innych wysokokalorycznych produktów. Dodatkowo bogactwo składników odżywczych, w którgo dostarczą Twojej diecie sprawi, że będziesz mieć więcej energii i lepszą odporność.

Pamiętaj, aby zmiany wprowadzać stopniowo. Możesz też rozdzielić je w czasie, np. każdą kolejną wprowadzając co 3 tygodnie. Potraktuj to jako całoroczny projekt, a nie jednorazowy zryw. Zdrowe nawyki mają zostać z Tobą na zawsze, więc naprawdę nie musisz wprowadzać wszystkich jednego dnia. W przypadku zmiany stylu życia metoda małych kroków zwykle sprawdza się lepiej niż skok na głęboką wodę. Jeśli nie masz jednak czasu i głowy na samodzielną realizację takiego projektu, sięgnij po zdrową dietę od cateringu dietetycznego LightBox. Znajdź nas w następujących miastach - Łódź, Lublin, Warszawa, Gdynia i ponad 60 innych.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka