Zamów! EN

Postanowienia noworoczne – jak przestawić się na zdrową dietę

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA PORADY
 

Nadszedł czas noworocznych postanowień. Do najpopularniejszych należą te dotyczące zdrowia, diety, odchudzania czy aktywności fizycznej. Jednak aby z końcem stycznia nie odeszły w niepamięć, powinny być dobrze przemyślane – konkretne i dostosowane do Twoich realnych możliwości. Poniżej kilka postanowień, które łatwo wprowadzisz w życie, a także praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zaplanować zmiany.

postanowienia noworoczne dieta

@bnorbert3 Adobe Stock

 

Regularne posiłki

Ustal dokładne godziny posiłków, dostosowane do Twojego planu dnia. Najlepiej, aby były to 3 główne posiłki i 2 mniejsze przekąski, spożywane w mniej więcej 3-godzinnych odstępach. Każdego wieczoru zaplanuj, co, kiedy i gdzie zjesz nazajutrz, a najlepiej wszystko przygotuj i zapakuj w pudełka, które możesz wszędzie ze sobą zabrać. Jeśli w porze posiłku dopiero zaczniesz się zastanawiać, co kupić lub ugotować, może się okazać, że nie masz pod ręką nic odpowiedniego. Jeśli zdarzy się, że ominiesz jakiś posiłek, nie zniechęcaj się – potrzebujesz czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego rozkładu dnia.

Samodzielne gotowanie, jedzenie dietetyczne

Prawda jest taka, że w daniach kupowanych „na mieście” zwykle jest więcej soli, cukru i tłuszczu, niż w tych przygotowywanych samodzielnie. Często sama rezygnacja z jedzenia w barach i restauracjach przynosi poprawę stanu zdrowia czy spadek masy ciała. Większość osób, pomimo początkowego zagubienia, świetnie radzi sobie z przygotowywaniem posiłków. Przecież można zjeść to samo na obiad i na kolację lub przygotować jednorazowo większą ilość potrawy i po prostu ją zamrozić – nie trzeba stać w kuchni 5 razy dziennie. Jeśli brakuje Ci czasu lub nie lubisz gotować, postaw na zupy, dania jednogarnkowe i pieczone w piekarniku – robią się praktycznie same, a Ty poświęcisz maksymalnie 15 minut na pokrojenie składników.  

Więcej wody

Zapotrzebowanie na płyny wynosi zwykle ok. 30 ml na 1kg masy ciała dziennie. Oblicz właściwą wartość dla siebie i przelicz ją na szklanki. Jeśli obecnie pijesz bardzo mało wody, nie zakładaj, że jutro wypijesz jej 2 litry. Ustal plan działania – np. „co 3 dni będę zwiększać ilość wypijanej wody o jedną szklankę” – aż do osiągnięcia docelowej ilości. Dzięki temu nie będziesz czuć, że zadanie Cię przerasta i nie pojawi się zniechęcenie. Warto zapisywać wszystkie wypijane płyny, bo inaczej pod koniec dnia naprawdę nie będziesz w stanie stwierdzić ile ich rzeczywiście było. Pomocna może być w tym aplikacja na telefon, która dodatkowo sygnałem dźwiękowym przypomina o wypiciu szklanki wody.

Mniej cukru

Zbyt duża ilość cukru w diecie to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za otyłość oraz inne choroby dietozależne. Przede wszystkim zacznij od usunięcia z diety słodzonych napojów. Robiąc zakupy w sklepie czytaj etykiety i wybieraj produkty bez cukru w składzie. Jest on dodawany nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz i niemal zawsze można wybrać wersję, która nie będzie go zawierać. Zrezygnuj również z dosładzania potraw w domu. Są osoby, które cukier dodają do zup, sosów, surówek – naprawdę nie ma takiej potrzeby. Jeśli Twoim problem jest przywiązanie do słodyczy, ogranicz ich ilość. Stopniowo (aby się nie zniechęcić), ale konsekwentnie. Jeśli jest Ci ciężko całkiem z nich zrezygnować, na początek ustal jeden dzień w tygodniu, kiedy zjesz swój ulubiony deser.

Więcej warzyw

Warzywa obecnie znajdują się u podstawy piramidy zdrowego żywienia. Wciąż jednak jemy ich za mało. Jest to zatem świetne postanowienie, które z pewnością zmieni Twoją dietę na lepsze. Trzymaj się zasady, aby każdy Twój posiłek zawierał porcję warzyw – jeśli nie jesz ich prawie wcale, zacznij od małej ilości, ale z czasem powinny zajmować połowę talerza podczas każdego głównego posiłku. Jeśli zwiększysz ilość warzyw w codziennym jadłospisie, wkrótce okaże się, że zjadasz mniej innych wysokokalorycznych produktów. Dodatkowo bogactwo składników odżywczych, w którgo dostarczą Twojej diecie sprawi, że będziesz mieć więcej energii i lepszą odporność.

Pamiętaj, aby zmiany wprowadzać stopniowo. Możesz też rozdzielić je w czasie, np. każdą kolejną wprowadzając co 3 tygodnie. Potraktuj to jako całoroczny projekt, a nie jednorazowy zryw. Zdrowe nawyki mają zostać z Tobą na zawsze, więc naprawdę nie musisz wprowadzać wszystkich jednego dnia. W przypadku zmiany stylu życia metoda małych kroków zwykle sprawdza się lepiej niż skok na głęboką wodę. Jeśli nie masz jednak czasu i głowy na samodzielną realizację takiego projektu, sięgnij po zdrową dietę od cateringu dietetycznego LightBox. Znajdź nas w następujących miastach - Łódź, Lublin, Warszawa, Gdynia i ponad 60 innych.

Kategorie

Ostatnio dodane

Dieta bez laktozy - kto powinien ją stosować?
Dieta bez laktozy - kto powinien ją stosować?
Kompulsywne objadanie się
Kompulsywne objadanie się
Otyłość gynoidalna i otyłość androidalna
Otyłość gynoidalna i otyłość androidalna
Jak zdrowo schudnąć w miesiąc?
Jak zdrowo schudnąć w miesiąc?
Senność po jedzeniu
Senność po jedzeniu

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 69 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 78 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 81 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 68 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 62 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka