Zamów! EN

L-karnityna – czym jest, jaka jest jej rola w organizmie?

LightBox LightBox  
MOTYWACJA
 

L-karnityna to związek chemiczny syntetyzowany w organizmie człowieka. Pełni on ważną rolę w metabolizmie lipidów i w procesach detoksykacji, a więc przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najbardziej znany jest jako suplement diety stosowany przez sportowców i osoby pragnące zredukować nadmierną masę ciała. Jakie jest potencjalne ryzyko zażywania suplementów L karnityny? Jakie korzyści wynikają ze wzbogacenia diety o ten związek?

L-karnityna, co to za substancja?

l karnityna suplement

@ alfa27- Adobe Stock

 

Organizm ludzki może wytwarzać L-karnitynę z aminokwasów lizyny i metioniny. Do tego procesu niezbędna jest witamina C, B6, PP i żelazo. Weganie lub osoby borykające się z pewnymi defektami genetycznymi mogą nie być w stanie wyprodukować wystarczającej ilości tego związku. L-karnityna może być też dostarczona z pożywieniem. Karnityna występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. w wołowinie, wieprzowinie, rybach, drobiu, mleku oraz w produktach roślinnych: tempeh (sfermentowana soja), pszenica, szparagi, awokado. Źródła pokarmowe L-karnityny są szybciej i lepiej wchłaniane niż suplementy. Badania pozwalają oszacować, że 57-84% L-karnityny wchłaniane jest, gdy pochodzi ona z pożywienia, natomiast z suplementów wchłania się jedynie 14-18%.

Około 98% zapasów L-karnityny zmagazynowane jest w mięśniach, a śladowe ilości skryte są w mózgu, sercu, wątrobie i krwi. U mężczyzn L-karnityna jest również magazynowana w nasieniu.

Działanie L karnityny

L-karnityna przyczynia się do:

- przemieszczenia kwasów tłuszczowych do komórek w celu ich przetworzenia na energię, a więc hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej;

- detoksykacji poprzez usuwanie z organizmu toksycznych metabolitów towarzyszących procesowi produkcji energii, a także unieczynnienie szkodliwych dla zdrowia pierwiastków metalicznych;

- wymiatania wolnych rodników tlenowych, czyli wykazuje potencjał antyoksydacyjny.

Według badań naukowych dawka 2 g L-karnityny na dobę wydaje się bezpieczna i nie powinna powodować skutków ubocznych. Inne testy pokazują, że nawet taka dawka może wywoływać objawy niepożądane u osób bardziej wrażliwych na działanie tej substancji. Skutkami ubocznymi są: nudności, biegunka, ból głowy, niepokój, trudności z zasypianiem - szczególnie, gdy preparat L-karnityny przyjmowany jest na wieczór. Przekroczenie dawki 3 g suplementu na dobę poziom może spowodować przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi, podwyższenie temperatury ciała.

L-karnityna jest niewskazana dla osób:

- borykających się z chorobami tarczycy, bowiem może zakłócać aktywność hormonów tego narządu,

- cierpiących na przewlekłe schorzenia nerek.

L-karnityna może być przyczyną drgawek u osób, u których wcześniej nie rozpoznano padaczki lub zaburzeń napadowych. Substancja ta może spowodować niepożądane interakcje z różnymi lekami, ziołami, innymi suplementami, dlatego jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem.

Objawy niedoboru L karnityny

Niedobór l karnityny

Niedobory L karnityny mogą mieć podłoże genetyczne bądź wtórne, czyli nabyte. To pierwsze czasami występuje u wcześniaków, natomiast niedobory nabyte pojawiają się u wegetarian i wegan, a także u osób ze schorzeniami wątroby czy nerek – miejsc produkcji karnityny.

Niedobór L karnityny prowadzi do zahamowania spalania kwasów tłuszczowych, które zaczynają kumulować się w mięśniach szkieletowych i w wątrobie, co skutkuje spadkiem poziomu glukozy oraz osłabieniem wspomnianych mięśni, niewydolnością mięśnia sercowego i rozwojem choroby niedokrwiennej.

Dbaj o zdrowie z LightBox – wybierz dietę w swoim mieście!

Stosowanie L karnityny - dla kogo suplementacja?

U osoby zdrowej wątroba i nerki wytwarzają L karnitynę z dwóch aminokwasów, lizyny i metioniny, więc wzbogacanie diety o tę substancję nie jest wymagane. Ryzyko niedoboru jest wyższe u osób z chorobami tych narządów, jednak nie należy według własnego uznania rozpoczynać suplementacji diety – taka decyzja wymaga konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować karnityny, ponieważ jej bezpieczeństwo dla przyszłych matek i niemowlaków nie jest zbadane.

Mimo, że poziomy L-karnityny są często niższe u osób ograniczających lub unikających produktów zwierzęcych, nie istnieją badania, które potwierdziłyby korzyści płynące ze stosowania suplementacji w tych populacjach. W przypadku osób w wieku podeszłym, testy medyczne pokazały, że 2 g L-karnityny dziennie zmniejszyły zmęczenie mięśni u osób starszych. Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, przed zażyciem L-karnityny należy porozmawiać z lekarzem.

Przyjrzyjmy się wpływowi L-karnityny na różne narządy:

- mózg

L-karnityna, a zwłaszcza jej forma zwana acetylo-L-karnityną (ACL), może mieć korzystny wpływ na pracę mózgu u seniorów. Codzienne zażywanie acetylo-L-karnityny przyczynia się do zahamowania pogorszenia funkcji mózgu związanego z chorobą Alzheimera i innymi schorzeniami degeneracyjnymi mózgu. Suplementy acetylo-L-karnityny wpływają na poprawę pamięci i spowalniają jej zaburzenia związane z wiekiem.

- serce

Istnieją badania wskazujące na zdolność acetylo-L-karnityny do redukowania ciśnienia krwi i procesu zapalnego związanego z chorobami serca. U osób borykających się z nadciśnieniem zaobserwowano, że 2 g acetylo-L-karnityny na dobę spowodowały znaczny spadek skurczowego ciśnienia krwi. 12- miesięczne badanie wykazało, że suplementacja L-karnityny spowodowała poprawę stanu zdrowia pacjentów z niewydolnością serca i zmniejszyła umieralność z powodu schorzeń serca.

- wydolność fizyczna

Istnieją badania potwierdzające korzyści płynące z suplementacji L-karnityny na wyniki sportowe. Związek ten może wspierać zdolności regeneracyjne mięśni, a także zwiększyć dopływ tlenu do nich. Zauważono też, że L-karnityna prawdopodobnie przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi, pomagając opóźnić zmęczenie mięśni, a także wspiera produkcję czerwonych krwinek.

- cukrzyca typu 2

Obserwacje wykazały, że L-karnityna może redukować objawy cukrzycy typu 2, a wśród osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi w porównaniu z poziomem wykazanym u osób zażywających placebo. Może również wpływać na obniżenie stężenia glukozy we krwi u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

- układ nerwowy i mięśniowy

Acetylo-L-karnityna może wspomagać tworzenie komórek nerwowych i zmniejszać ból u osób z neuropatią np. obwodową neuropatią czuciową wywołaną chemioterapią. Testy wskazują, że suplementacja karnityną może wpływać na spadek poziomu bólu i poprawić komfort psychiczny u osób z fibromialgią (FMS) i zespołem przewlekłego zmęczenia (CFS). Badania wykazały wpływ ALC na zmniejszenie bólu u osób z rwą kulszową.

Podjęcie decyzji o suplementacji wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań oraz konsultacji z lekarzem specjalistą, który podejmuje decyzję o ewentualnej konieczności włączenia suplementu, dawkowaniu oraz czasie trwania kuracji.

L karnityna dla osób odchudzających się - czy warto?

L-karnityna odpowiada za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do komórek w celu pozyskania energii, dlatego panuje przekonanie, że zwiększa ona zdolność do redukowania poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, co przekłada się na spadek masy ciała. Badania nie potwierdzają jednoznacznie wpływu tego suplementu na wzrost spalania tłuszczu i wspomaganie odchudzania. Pamiętaj, że suplementy diety, jako „spalacze tłuszczu”, nie mogą być zażywane bez kontroli lekarza. Osoby z nadwagą czy otyłością powinny przeprowadzić proces odchudzania pod opieką specjalisty ds. żywienia. Dietetyk ustali zapotrzebowanie energetyczne i ułoży indywidualnie dopasowany jadłospis, w którym nie braknie naturalnych źródeł L-karnityny. Zachęcamy do skorzystania z oferty cateringu dietetycznego LightBox, który dostarczy Ci zróżnicowane posiłki bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bez potrzeby dodatkowej suplementacji diety.

 

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka