HITY LIGHTBOX   Zamów dietę! EN

Jak uniknąć efektu jojo? 3 najważniejsze zasady

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA ODCHUDZANIE
 

Prawidłowa kuracja odchudzająca, przeprowadzona pod opieką odpowiedniego specjalisty, zwykle przynosi zamierzony rezultat w postaci utraty zbędnych kilogramów. Niestety bardzo często zdarza się, że po zakończeniu diety szybko wracamy do poprzedniej wagi. Co jest tego przyczyną? Jak schudnąć bez efektu jojo? Jak postępować, aby utrzymać efekty odchudzania?

efekt yo yo

@ olly Adobe Stock

Zastanawiasz się jak schudnąć bez efektu jojo? Już dziś zamów zdrowy catering od LigthBox, dopasowany do Twoich potrzeb!

Nie wyczekuj końca diety

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to zmienić sposób myślenia o odchudzaniu. Większość osób uważa, że dieta to coś, co ma swój początek i koniec. Z utęsknieniem czekają na powrót do normalności bez wyrzeczeń i utrudnień. To ogromny błąd, który może przekreślić wszystkie osiągnięte efekty. Trwały sukces gwarantuje jedynie trwała zmiana nawyków żywieniowych.

Jeśli poprzedni sposób odżywiania spowodował wzrost wagi, możesz mieć pewność, że spowoduje również powrót utraconych kilogramów – często z nawiązką (efekt jojo). Czy to oznacza, że już nigdy nie zjesz ukochanych lodów śmietankowych czy nie wypijesz piwa na grillu? Stop! Myślenie w ten sposób powoduje spadek motywacji i brak chęci do kontynuowania diety.

Oczywiście nie możesz pozwolić, aby różne „grzeszki” na nowo zdominowały Twój jadłospis, ale kawałek tortu zjedzony na weselu na pewno nie zaprzepaści Twoich starań. Poza tym, długotrwałe przestrzeganie zdrowej diety powoduje, że po prostu przestajesz mieć ochotę na niezdrowe jedzenie. Na początku odchudzania nie zaprzątaj więc sobie głowy rozmyślaniem, z czego musisz na zawsze zrezygnować – po pewnym czasie to nie będzie miało najmniejszego znaczenia.

Nie narzucaj sobie zbyt restrykcyjnych zasad

Jeśli Twoja dieta będzie dla Ciebie utrapieniem, na pewno w końcu zapragniesz porzucić ją na zawsze. Skoro ma się ona stać Twoim nowym sposobem odżywiania na resztę życia, musisz czuć się z nią komfortowo.

Zmiany powinny być wprowadzane stopniowo – totalna rewolucja na początku budzi ekscytację i chęć do działania, ale może również przynieść uczucie frustracji, gdy nie będziemy w stanie przestrzegać wszystkich zasad naraz. Tutaj ważna jest rola specjalisty, który pomoże Ci ustalić realistyczny cel oraz sporządzi takie zalecenia, które będą stanowić złoty środek pomiędzy Twoimi preferencjami, a zmianami niezbędnymi do tego, aby odnieść sukces.

Ważne jest Twoje nastawienie i sposób wyznaczania celów. Postanowienie, że już nigdy nie zjesz słodyczy jest godne podziwu, ale niemożliwe do zrealizowania. Powstrzymanie się od jedzenia słodyczy przez pół roku wydaje się bardziej prawdopodobne, ale wciąż istnieje duże ryzyko złamania zasad – to wiąże się z poczuciem porażki i spadkiem motywacji. Jeśli jednak każdego dnia powiesz sobie „dziś nie jem słodyczy” i Ci się to uda, codziennie będziesz odnosić mały sukces, a to spowoduje wzrost wiary we własne możliwości i poczucie, że kontrolujesz sytuację.

Zakończ odchudzanie mądrze

Jak już wiesz, nie powinniśmy myśleć o diecie jako o czymś, co w pewnym momencie się kończy. Kiedyś jednak chcemy przestać chudnąć.

Z jednej strony sprawa jest banalnie prosta. Bardzo często, gdy odżywiamy się naprawdę źle, do uzyskania pożądanej sylwetki wystarczy przyjęcie zdrowego stylu życia bez ograniczania kaloryczności posiłków. Wystarczy zdrowa dieta, odpowiadająca Twoim potrzebom i złożona z nieprzetworzonych produktów oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Takie postępowanie sprawi, że będziesz chudnąć tylko do momentu uzyskania swojej optymalnej wagi. Dalsze przestrzeganie tych samych zasad nie spowoduje, że schudniesz „za bardzo”, a jedynie przyczyni się do utrzymania uzyskanych efektów.

Sytuacja wygląda trochę inaczej, jeśli dieta przyjęta na czas odchudzania z pewnych względów różniła się kalorycznością lub rozkładem makroskładników od tej, która będzie stosowana na stałe. W takim przypadku bardzo ważny jest etap tzw. stabilizacji. Jest to okres, w którym stopniowo przechodzimy do diety docelowej, np. poprzez zwiększanie kaloryczności posiłków. Dzięki temu organizm ma czas, aby zaadaptować się do zmian i nie reaguje np. wzmożonym gromadzeniem tkanki tłuszczowej na skutek nagłego dostarczenia nadmiaru energii z dietą.

Kategorie

Ostatnio dodane

Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Odchudzające ćwiczenia, które łatwo wykonasz w domu!
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest jej cena?
Ile kosztuje dieta pudełkowa - od czego uzależniona jest...
Jak zacząć dietę?
Jak zacząć dietę?
Jak zdrowo schudnąć?
Jak zdrowo schudnąć?
Od czego zacząć odchudzanie?
Od czego zacząć odchudzanie?

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
ODCHUDZANIE

Co jeść wieczorem żeby nie przytyć, czyli zdrowa odpowiedź na wieczorny głód!

Jesteś na diecie, albo starasz się zdrowo odżywiać, a już parę godzin po kolacji Twoje myśli zaczynają krążyć wokół lodówki? Boisz się, że odchudzanie wezmą diabli? Podpowiadamy, co jeść wieczorem, jeśli czujesz, że głód nie odpuszcza.

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
ODCHUDZANIE

Co jeść przed i po treningu, jeśli chcesz schudnąć?

Zastanawiasz się, jak schudnąć? Na pewno trzeba zdrowo się odżywiać i zwiększyć aktywność fizyczną. Podpowiadamy, jak skomponować posiłki przed treningiem i po nim, aby wspomóc utratę tkanki tłuszczowej.

Adriana Szulińska Adriana Szulińska
MOTYWACJA ODCHUDZANIE

Skuteczne odchudzanie – poznaj 10 złotych zasad!

Czy pomimo jasno wyznaczonych zasad, ciężko jest Ci wytrwać przy diecie?Często pierwsze niepowodzenia są początkiem końca diety. Jak znaleźć w sobie motywację, gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli? Jak, dzięki prostym sposobom, sprawić, aby zmiana nawyków żywieniowych była choć trochę łatwiejsza?

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka