Zamów! EN

Jak rozruszać metabolizm zdrową dietą?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE PORADY
 

Sukces w odchudzaniu oraz późniejsze utrzymanie efektów w dużym stopniu zależą od tempa metabolizmu, czyli od tego, jak efektywnie organizm wykorzystuje energię. Na metabolizm w dużym stopniu wpływają czynniki, których nie możesz zmienić, takie jak płeć, wzrost czy wiek. Przestrzegając zdrowej diety możesz jednak w pewnym stopniu pobudzić swój organizm do działania i wcale nie potrzebujesz do tego „spalających tłuszcz” suplementów diety ani specjalnych „pobudzających metabolizm” programów żywieniowych. Wystarczy zdrowy rozsądek i konsekwencja. Osobom, które potrzebują praktycznego wsparcia, z pomocą przyjdzie odpowiednio dopasowana dieta pudełkowa. Poznań, Warszawa, Kraków i inne miasta w Polsce oferują mnóstwo możliwości w tym zakresie.

Dieta pudełkowa metabolizm

@ zamuruev - Adobe Stock

Powiedz „nie” głodówkom

Rosnąca masa ciała wynika z utrzymującego się dodatniego bilansu energetycznego, który występuje wtedy, gdy zjadasz więcej kalorii niż potrzebujesz. Wydaje się zatem logiczne, że aby schudnąć, należy maksymalnie ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Czy na pewno? Takie przekonanie niestety powoduje, że katujesz się restrykcyjnymi dietami o bardzo niskiej kaloryczności. Nic dziwnego, że szybko wracasz do poprzednich nawyków, a zaraz potem odzyskujesz utracone kilogramy, często z nawiązką. Większość odchudzających się tkwi w podobnym cyklu. Jaki ma to związek z metabolizmem? Długotrwałe stosowanie diety o bardzo niskiej kaloryczności oraz wielokrotne próby odchudzania mogą spowodować, że metabolizm spowolni, aby dostosować się do niedoboru energii. To niestety znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo. Paradoksalnie, aby schudnąć i utrzymać niższą masę ciała, musisz jeść odpowiednio dużo. Jeśli nie wiesz, ile kalorii będzie odpowienie dla Ciebie, skorzystaj z konsultacji z dietetykiem. Catering dietetyczny LightBox oferuje bezpłatne porady specjalisty, możesz też skorzystać z ankiety na stronie www.

Pamiętaj o białku

Dietetyczne posiłki bogate w białko zapewniają prawidłową budowę tkanki mięśniowej oraz zapobiegają utracie mięśni podczas odchudzania. Mięśnie warunkują natomiast odpowiednie tempo metabolizmu, ponieważ do swojej pracy potrzebują dużo energii. Dodatkowo spożycie białka wiąże się z tzw. efektem termicznym jedzenia. Oznacza to, że organizm zużywa więcej energii na strawienie białka niż w przypadku innych składników pokarmowych. Absolutnie nie jest to jednak powód, aby podczas odchudzania przechodzić na dietę wysokobiałkową czy ketogeniczną. Należy jednak pamiętać, że białko jest ważnym składnikiem, którego nie powinno w diecie zabraknąć. Dodatkowo obecność białka w posiłku powoduje, że ma on niższy indeks glikemiczny i zapewnia dłuższe uczucie sytości.

Warzywa usprawnią pracę jelit

Nieodłącznym elementem zdrowej diety są oczywiście produkty roślinne, takie jak warzywa (w tym nasiona roślin strączkowych, które dostarczają także białka). Na szczególną uwagę zasługują warzywa kapustne, które są dobrym źródłem witamin z grupy B, wapnia oraz witaminy C. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż, wspomagają metabolizm dzięki zawartości żelaza oraz magnezu. Obecny w warzywach błonnik pokarmowy pomaga dbać o jelita, zapobiega zaparciom, wspiera procesy trawienne, stanowi pożywienie dla bytujących w jelitach dobrych bakterii. Większość warzyw charakteryzuje się wysoką zawartością wody oraz bardzo niską kalorycznością, co powoduje, że są one idealnym składnikiem diety odchudzającej. Nie masz czasu na zakupy i samodzielne gotowanie jedzenia dietetycznego? Wybierz catering dietetyczny z dostawą do domu.

Podkręć swoją dietę smakiem

Obecna w ostrych papryczkach kapsaicyna po spożyciu wytwarza wrażenie ciepła, co ma związek z podniesieniem tempa metabolizmu i większą ilością spalonych kalorii. Co ciekawe, przyprawy o działaniu rozgrzewającym mogą także spowodować, że będziesz jeść mniej. Badania pokazują bowiem, że ostra przekąska zjedzona przed posiłkiem sprawia, że przez resztę dnia zjadane porcje są mniej obfite. Oprócz wpływu na funkcje metaboliczne, większość liściastych czy korzennych przypraw ma także szerokie działanie prozdrowotne z uwagi na występujące w nich substancje antyoksydacyjne. Charakteryzują się one działaniem przeciwzapalnym, pomagają w regulacji stężeń glukozy oraz lipidów we krwi, usprawniają funkcje mózgu, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i nowotworów.

Z pomocą przychodzą także napoje

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, w tym procesów spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli się odchudzasz, pamiętaj, że mózg często myli uczucie pragnienia z głodem, a zatem odwodnienie może być przyczyną częstszego sięgania po przekąski. Zastępując słodzone napoje zwykłą wodą, znacząco obniżysz kaloryczność swojej diety, dzięki czemu z pewnością zauważysz różnicę na wadze. Właściwości przyspieszające tempo metabolizmu mają także umiarkowane ilości kawy i herbaty (bez cukru!). Dodatkowo zawierają one korzystne dla zdrowia i przemian metabolicznych związki biologicznie czynne.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka