Zamów! EN

Jak oduczyć się jeść słodycze

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 
 

catering dietetyczny słodycze rh2010

@ rh2010 - Adobe Stock

 

Pierwszym krokiem na drodze do poprawy nawyków żywieniowych jest ograniczenie ilości słodyczy w diecie. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić! Kto nigdy nie próbował uwolnić się od słodkiego przyzwyczajenia, nie wie, jakie to jest trudne. Co zrobić, aby słodycze przestały grać pierwsze skrzypce w Twojej diecie?

Zadbaj o inne potrzeby

Czasami niepohamowana chęć na słodycze wynika z innych potrzeb, ale nie zawsze potrafimy je zidentyfikować i zaspokoić. Jedno jest pewne - po zjedzeniu czegoś słodkiego poprawia się samopoczucie, więc po słodkie sięgamy instynktownie. Tymczasem jeśli wciąż towarzyszy Ci ochota na słodycze, warto popracować nad zmianami w codziennej diecie. Może pijesz za mało wody? Zadbaj o nawodnienie organizmu. Głód często bywa mylony z pragnieniem, a nagły głód najłatwiej zaspokoić słodką przekąską. Może Twoja dieta zawiera mniej węglowodanów i kalorii, niż potrzebujesz (o tym czy warto wykluczyć węglowodany piszemy tutaj), więc Twój organizm wciąż szuka efektywnego źródła energii, czyli cukru. Na zwiększoną ochotę na słodycze wpływa także niedobór snu oraz stres. Wiąże się to z zaburzeniami kontroli głodu i sytości oraz z obniżonym samopoczuciem i ograniczoną zdolnością zarządzania emocjami. A co niezawodnie i szybko poprawia samopoczucie? WIadomo - cukier. Jeśli zadbasz o kluczowe elementy stylu życia, zauważysz jednak, że wcale nie potrzebujesz cukru, aby czuć się dobrze.

Pokochaj jedzenie

A nie na odwrót? No właśnie nie! Jeśli zdrowe jedzenie, świeże produkty, potrawy z nich przyrządzone zaczną sprawiać Ci przyjemność, nie będziesz potrzebować innych, wątpliwej jakości bodźców jedzeniowych. Wiele osób, które nauczyły się gotować, łączyć smaki i z przyjemnością spędzają czas w kuchni, zauważa, że słodycze i inne niezdrowe przekąski nie są już tak atrakcyjne. Przekonanie się, że możesz czerpać przyjemność z jedzenia, a zarazem dbać o swoje zdrowie, jest najlepszą metodą pożegnania się ze szkodliwymi nawykami. Nie masz czasu na samodzielne gotowanie i planowanie posiłków? Zamów catering dietetyczny!

Zastanów się, co dają Ci słodycze

Mit, że słodycze uzależniają tak, jak substancje psychoaktywne, został definitywnie obalony. Jak więc wytłumaczyć powszechny pociąg do słodkości? Prawda jest taka, że uzależniamy się nie tyle od słodyczy, co od uczucia, jakie wywołują. To wyrzut dopaminy, zwanej hormonem przyjemności, powoduje, że słodycze kuszą - zjedzenie ciastka czy kawałka czekolady to najprostszy sposób na uzyskanie przyjemności. Warto zastanowić się więc, w jaki inny sposób odnaleźć to uczucie? Co daje Ci radość, ale nie wiąże się z jedzeniem? Może spacer? Kilka minut w samotności z książką? Hobby? Z czasem nauczysz się czerpać przyjemność właśnie z tych aktywności, bez szkody dla zdrowia.

Znajdź coś w zamian

Rezygnacja ze słodyczy może pozostawić po sobie pewną pustkę, która na początku może okazać się trudna. Jeśli do tej pory każdej kawie towarzyszyło coś słodkiego, a po obiedzie zawsze był deser, dobrym pomysłem jest zastąpienie tego nawyku innym, zdrowszym. Po obiedzie zjedz owoc, zamiast orzeszków w czekoladzie do filmu sięgnij po suszone jabłka albo od razu po słupki warzywne. Nie wyobrażasz sobie podróży samochodem bez puszki coli? A co powiesz na puszkę smakowej wody gazowanej bez cukru? Czasem chodzi o to, by po prostu zająć czymś ręce, a nie o same słodycze. Jeśli dopada Cię nagła ochota na coś słodkiego, postaraj się w pierwszej kolejności sięgnąć po świeże, ewentualnie suszone owoce. Są słodkie, ale zawierają też błonnik i są bardziej wartościowe niż słodycze. Szukaj odpowiednich rozwiązań dla siebie - jak najzdrowszych, ale takich, które pomogą wytrwać w postanowieniu bez uczucia frustracji.

Rób małe kroki

Do jedzenia słodyczy łatwo się przyzwyczaić, ale można też oszukać mózg, tak, aby nie zauważył zmiany. W tym celu warto zastosować metodę małych kroków. Jeśli stopniowo będziesz zmniejszać ilość cukru w diecie, zdołasz się od niego odzwyczaić na tyle, że przestaniesz odczuwać jego brak. Słodzisz herbatę dwiema łyżeczkami cukru? Od dziś używaj tylko jednej. Codziennie zjadasz pasek czekolady? Spróbuj przez jakiś czas zjadać tylko kostkę. Ciastko czekoladowe do kawy zamień na herbatnika. Dzięki temu zminimalizujesz uczucie dyskomfortu towarzyszące zmianom.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka