Zamów! EN

Dieta po 50 – jak schudnąć?

Anna Szechlicka Anna Szechlicka  
MOTYWACJA ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Odchudzanie po pięćdziesiątce wydaje się trudniejsze niż u młodszych osób. Czy tak rzeczywiście jest? Jak schudnąć po 50-tce? Dieta dla osoby 50-letniej powinna różnić się od diety dwudziestokilkulatka. Wiek jest czynnikiem wykorzystywanym do obliczenia podstawowej przemiany materii (PPM), na bazie której oblicza się całkowitą przemianę materii (CPM). Wynika to z faktu, że z biegiem lat zmienia się zapotrzebowanie energetyczne. Do obliczenia PPM i CPM niezbędna jest również wiedza dotycząca masy ciała oraz wzrostu. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „ile kalorii powinna spożywać osoba, która ma 50 lat?" Zależy to od indywidualnych parametrów ciała danej osoby. Jeśli chcesz sprawdzić, ile kalorii należy będzie odpowiednie dla Ciebie, skorzystaj z naszego kalkulatora

jak schudnąć po 50 tce

@ Krakenimages.com - Adobe Stock

Dieta po 50 – jak schudnąć?

Odchudzanie to sytuacja, kiedy spożywamy mniej kalorii, niż potrzebuje organizm. Podczas redukcji ciało pobiera potrzebną energię ze zgromadzonych zapasów, czyli tkanki tłuszczowej. Dlatego odpowiedź na często zadawane pytanie „Jak pozbyć się brzucha po 50?” sprowadza się do podstaw: dobrze dobranej kaloryczności diety oraz odpowiedniej aktywności fizycznej. Dietą odchudzającą możesz sprawić, że masa ciała się zmniejszy, jednak nie masz wpływu na to, która cześć ciała ulegnie metamorfozie. Płaski brzuch, zaokrąglone pośladki czy wąska talia to efekty odpowiednio dobranego zestawu ćwiczeń w połączeniu z dietą. Dlatego przechodząc na dietę zapisz się też na zajęcia fitness lub zacznij ćwiczyć indywidualne pod okiem trenera personalnego. Gimnastyka odchudzająca po 50-tce musi uwzględniać sprawność fizyczną danej osoby, ewentualne przebyte kontuzje oraz po prostu…sprawiać przyjemność. Nie musisz chodzić na siłownię, jeśli nie czujesz się tam komfortowo – równie skuteczne będą szybkie spacery, jazda na rowerze, granie w tenisa. Jeszcze nie było okazji się nauczyć? Nigdy nie jest za późno na naukę!

Dieta po 50 – jadłospis

jadłospis po 50 tce

@ Krakenimages.com - Adobe Stock

Z biegiem lat ludzki organizm narażony jest na różne dolegliwości, w tym choroby cywilizacyjne – otyłość, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienna choroba serca czy cukrzyca typu drugiego. Przed rozpoczęciem nowej diety warto wykonać badania profilaktyczne, które pozwolą wykluczyć choroby i schorzenia dietozależne. Profilaktycznie można wykonać badania krwi takie jak:

  • morfologia
  • glukoza i insulina na czczo
  • profil lipidowy (frakcje cholesterolu: HDL, LDL; trójglicerydy)
  • sód, potas, wapń
  • żelazo, ferrytyna
  • witamina D

Niektóre z tych badań są refundowane i można odebrać na nie skierowanie u swojego lekarza rodzinnego. Badania profilaktyczne należy wykonać najlepiej raz na pół roku, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Oprócz odpowiedniej kaloryczności oraz indywidualnych zaleceń zdrowotnych, jadłospis powinien składać z produktów łatwo dostępnych oraz lubianych. Warto pamiętać o produktach bogatych w antyoksydanty, zwane inaczej przeciwutleniaczami. Zwalczają one wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia komórek ciała. Produkty bogate w antyoksydanty to przede wszystkim: świeże warzywa i owoce, przyprawy, herbata oraz czerwone wino. Należy pamiętać, że z alkoholem na diecie trzeba ostrożnie, jest bowiem źródłem kalorii, a także wyzwalaczem apetytu. Dwie lampki czerwonego wina w tygodniu to optymalna ilość.

Odchudzanie po 50

Wraz z biegiem lat, tempo odchudzania oraz reakcja organizmu na deficyt kaloryczny może się zmieniać. Dlatego nie miej wyrzutów sumienia, że „nie jest tak jak kiedyś”. Najlepiej, dopasować odchudzanie do swojego obecnego stanu zdrowia oraz możliwości. Warto wiedzieć, że rekomendowane tempo odchudzania waha się w przedziale od 0,5 kg do 1 kg na tydzień. A co, gdy masa ciała nie spada? Na samym początku warto sprawdzić, czy wybrana kaloryczność diety jest dobrze dobrana oraz czy nie spożywasz jednak większej ilości kalorii, choćby popijając słodkie napoje. Jeśli ważenie, a następnie przeliczanie produktów na kilokalorie męczy Cię, rozwiązaniem może być nasza gotowa dieta dostarczana prosto do domu! https://www.lightbox.pl/#diets

Kolejną rzeczą, jaką warto zrobić, jest pomiar obwodów ciała. Czasami pomiar na wadze nie oddaje w pełni efektów diety, bo może dojść do zmian proporcji w tkankach ciała. Tkanka tłuszczowa może się zmniejszyć ze względu na redukcję, a jednocześnie może dojść do tymczasowego zwiększenie się ilości wody w organizmie, co może zaburzyć ocenę odchudzania. Zbieranie obwodów z ciała należy wykonywać na czczo z rana, po skorzystaniu z toalety. Ważne, aby zbierać obwody dokładnie w tych samych miejscach na ciele, wtedy pomiary będą przydatne, bo odzwierciedlą faktyczne ubytki. Warto pamiętać, aby przy pomiarach uwzględniać takie dodatkowe informacje, jak np. choroba czy zwiększone spożycie soli w dniach poprzedzających.

Gdy wyeliminujesz powyższe czynniki, warto sprawdzić jeszcze raz wyniki badań krwi oraz udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Brak spadku masy ciała może być objawem choroby lub złego stanu zdrowia, dlatego nie należy tego lekceważyć.

Podsumowując, najprostsza odpowiedź na pytanie „jak schudnąć po 50-tce?” jest prosta. Należy to zrobić w zgodzie ze sobą, swoimi potrzebami i możliwościami.

 

              

 

              

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka