Zamów! EN

Dieta na zdrowe serce

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Choroby układu krążenia należą do najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie, choć występują głównie w krajach rozwiniętych. Ich przyczyną w znacznej mierze jest styl życia, na który składają się brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta, pełna przetworzonej żywności. Co więcej, badania naukowe są zgodne co do tego, że można zapobiegać chorobom układu krążenia oraz ich następstwom stawiając na zdrową dietę. Od czego więc zacząć, jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowe serce i długie życie i czy w zdrowym odżywianiu może pomóc catering dietetyczny

Dieta na zdrowe serce

@ Maridav - Adobe Stock

Postaw na zdrowe tłuszcze

Tłuszcz znajdujący się w produktach zwierzęcych nie jest korzystny dla serca, a to za sprawą wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich duży udział w diecie skutkuje m.in. zwiększeniem stężenia „złego” cholesterolu LDL, który jest główną przyczyną chorób układu krążenia. Obowiązkowo w Twojej diecie powinny znaleźć się natomiast oleje roślinne  najbardziej wartościowe będą spożywane na zimno, np. jako dodatek do sałatek. Uważaj na olej palmowy i kokosowy  mimo tego, że są pochodzenia roślinnego, zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie zapominaj dodawać do potraw różnego rodzaju ziaren i orzechów. Szczególnie orzechy włoskie, jako bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, są niezastąpione w diecie sprzyjającej zdrowemu sercu. Wszystkie diety LightBox są bogate w zdrowe tłuszcze. Teraz możesz zamówić także dietę Slim FLEX, w której na każdy posiłek masz do wybory cztery różne potrawy  w ten sposób to Ty decydujesz, co jesz.

Ogranicz spożycie mięsa

Ograniczać należy przede wszystkim mięso czerwone oraz kiełbasy i tłuste wędliny  nie jedz ich więcej niż 0,5 kg tygodniowo. Oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych przetwory mięsne zawierają dużo soli oraz substancji konserwujących. Rzadko też produkowane są z dobrej jakości surowca. Mięso jak najczęściej zastępuj rybami i nasionami roślin strączkowych. Ryby, zwłaszcza tłuste gatunki morskie takie jak łosoś, makrela, śledź, sardynki czy tuńczyk, charakteryzują się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią nasz układ krążenia. Spośród produktów, które są doskonałym źródłem białka, warto również zwrócić uwagę na nasiona roślin strączkowych. Mają właściwości regulujące stężenia lipidów we krwi oraz zmniejszające ryzyko miażdżycy. Zawdzięczają je wysokiej zawartości rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, steroli roślinnych oraz składników antyoksydacyjnych. Jeśli nie masz pewności, czy potrafisz prawidłowo bilansować dietę wegetariańską, wybierz dietę Vege + Fish, którą oferuje LightBox. Nasz catering dietetyczny (Kraków, Łódź, Warszawa i ponad 100 miejscowości w całym kraju) zapewnia dietetyczne posiłki bilansowane zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia.

Nie dosalaj

Nadmiar sodu w diecie stanowi główny czynnik ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, a to z kolei prowadzi do wielu powikłań m.in. niewydolności lub zawału serca, udaru mózgu czy przyspieszonego tworzenia się złogów miażdżycowych. Nadciśnienie tętnicze zwiększa także ryzyko tętniaków, niewydolności nerek czy uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, np. w oku, prowadząc do problemów ze wzrokiem. Według zaleceń dla populacji polskiej ilość soli w diecie nie powinna przekraczać 5 g dziennie. Należy jednak pamiętać, że wartość ta uwzględnia również sól dodawaną do żywności w procesie produkcji. Gotowe dania, potrawy jedzone na mieście, przetwory mięsne i rybne, sery czy nawet pieczywo zawierają spore ilości sodu. Najprostszym rozwiązaniem, oprócz ograniczenia spożycia żywności przetworzonej, jest rezygnacja z używania dodatkowej soli podczas przygotowywania potraw w domu.

Postaw na rośliny

Pełne zboża dostarczą Ci cennych składników mineralnych oraz rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który m.in. zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach. Do diety warto włączyć nie tylko pełnoziarniste pieczywo, ale również płatki i otręby zbożowe. Bardzo zdrowe są produkty owsiane ze względu na wysoką zawartość beta-glukanu o wszechstronnych właściwościach prozdrowotnych. Warzyw lub owoców jedz co najmniej 400 g dziennie (ale im więcej, tym lepiej). Należy jednak zachować odpowiednie proporcje: 300 g warzyw i 100 g owoców. Spośród warzyw najcenniejsze są zielone warzywa liściaste, które swoje korzystne działanie na układ krążenia zawdzięczają przede wszystkim zawartym w nich witaminie K i azotanom. Do najzdrowszych owoców należą owoce jagodowe  są świetnym źródłem witaminy C i polifenoli o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Dla Twojego serca doskonała jest dieta śródziemnomorska. Możesz w pełni korzystać z jej dobroczynnych właściwości zamawiając catering dietetyczny LightBox z dostawą do Twojego domu lub biura. Pamiętaj też, że obok zdrowej diety, w zapobieganiu chorobom układu krążenia niezwykle ważne są pozostałe elementy zdrowego stylu życia, takie jak regularna umiarkowana aktywność fizyczna oraz unikanie używek.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka