Zamów! EN

Dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze

LightBox LightBox  
PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Podstawowa wiedza z zakresu dietetyki wystarczy, aby zapewnić odpowiednią wartość energetyczną posiłków w ciągu dnia i dobrze rozplanować posiłki. Informacje na temat optymalnych proporcji pomiędzy węglowodanami, białkiem a tłuszczami można bez trudu wyszukać w internecie. Nie każdy potrafi jednak skomponować dietę bogatą w mikroelementy. Jakie witaminy i minerały powinna ona zawierać i jak zapewnić, że będziesz je spożywać w odpowiedniej ilości?

dieta pudełkowa witaminy minerały

@ rh2010 - Adobe Stock

Jak zadbać o prawidłową podaż witamin?

Witaminy odgrywają istotną rolę w organizmie, a większość z nich dostarczasz sobie wraz ze spożywanymi posiłkami. Jednak przygotowując śniadanie dietetyczne, sycący obiad czy lekką kolację, nie zawsze zwracasz uwagę na to, czy w pełni zaspokajasz potrzeby ciała. Szczególną rolę odgrywają tu między innymi witaminy z grupy B, które znacząco wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. W Twojej diecie nie może zabraknąć orzechów i pestek, fasoli, jajek i nabiału, drobiu, ryb, chudego mięsa, wątróbki i zielonych warzyw liściastych.

W okresie słabego nasłonecznienia zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D - przy braku ekspozycji na promienie słoneczne skóra produkuje ją w niewystarczającej ilości. W tym celu warto sięgnąć po suplementy (zawsze w porozumieniu z lekarzem) i jeść tłuste ryby, żółtka jaj czy żółty ser. Witamina D, podobnie jak witaminy A, E i K należą do rozpuszczalnych w tłuszczach. Wszystkie spośród nich mają do odegrania istotną rolę w organizmie. Aby uniknąć niedoborów, warto spożywać je w towarzystwie produktów zasobnych w tłuszcze. Witaminę C znajdziesz natomiast między innymi w natce, papryce i cytrusach. W przypadku problemów z kompozycją jadłospisu rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których łatwo znaleźć ciekawą ofertę.

W jaki sposób dostarczać organizmowi optymalną dawkę mikroelementów?

Do mikroelementów zaliczają się równie istotne dla naszego organizmu minerały. Potas wspomaga pracę serca - znajdziesz go m.in. w bananach i pomidorach, wapń to budulec kości - doskonałe źródło stanowią produkty mleczne, podobnie jak fosfor, w który bogate są jaja, mięso i ryby. Selen pomaga usuwać wolne rodniki, chroni komórki przed toksynami i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Znajdziesz go m.in. w orzechach brazylijskich, łososiu, tuńczyku czy wołowinie. Na prawidłową pracę układu krwionośnego istotny wpływ ma żelazo - wątróbka i czerwone mięso są jego najlepszymi źródłami, podobnie jak natka pietruszki. Mangan i chrom usuwają natomiast nadmiar cukru z krwi - znajdzesz je odpowiednio w płatkach owsianych, produktach zbożowych z pełnego ziarna czy kaszy gryczanej oraz kakao, drożdżach, a także strączkach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Dlaczego catering dietetyczny stanowi dobre rozwiązanie?

Niedobory mikroelementów możesz uzupełniać poprzez suplementację, jednak najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie prawidłowo skomponowanej, bogatej w różnorodne składniki odżywcze diety. Do prawidłowego ułożenia jadłospisu przydatna jest wiedza z zakresu dietetyki. Nawet jeśli ją masz, nie zawsze starcza czasu (i chęci) na przygotowywanie pełnowartościowych i urozmaiconych posiłków. Wówczas z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Warszawa to jedno z miast, w których oferta jest najszersza. Mieszkańcy stolicy oraz ponad 70 miast mają do wyboru między innymi LightBox. Posiłki LightBox są przygotowywane przez doświadczonych dietetyków. To optymalny sposób na dostarczenie organizmowi wraz z dietą wszystkich niezbędnych mikroelementów, a jednocześnie ogromna oszczędność czasu.

Kategorie

Ostatnio dodane

Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna
Dieta DASH
Dieta DASH
Dieta sportowca - co jeść, kiedy uprawiasz sport lub dużo trenujesz?
Dieta sportowca - co jeść, kiedy uprawiasz sport lub dużo...
Dieta redukcyjna - zasady. O czym pamiętać stosując dietę redukcyjną?
Dieta redukcyjna - zasady. O czym pamiętać stosując dietę...

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 70 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 79 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 82 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 80 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 74 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 74 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 59 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 69 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 73 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 59 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 59 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 59 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka