Zamów! EN

Detox – must have czy chwyt marketingowy?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Zapewne podczas surfowania po internecie nie raz rzuciła Ci się w oczy reklama rewolucyjnego sposobu na skuteczny detoks. Według zapewnień tych, którzy proponują wszelkiego rodzaju diety i kuracje oczyszczające, detoks to najlepszy sposób, aby wrócić do szczupłej sylwetki i odzyskać zdrowie. Czy na pewno właśnie tak to działa? Czy istnieje jakiś tajemniczy sposób na posprzątanie swojego organizmu z zanieczyszczeń i czy naprawdę tego potrzebujesz? A może wystarczy dobrej jakości catering dietetyczny z odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietą odchudzającą?

dieta pudełkowa detoks sok wyciskany

@ Prostock-studio - Adobe Stock

Czy detoks jest dla Ciebie?

Zacznijmy od tego, że aby kupić oczyszczającą kurację, musisz uwierzyć, że rzeczywiście jej potrzebujesz. Senność, obniżenie nastroju, zmęczenie, zaparcia, bóle głowy, bóle brzucha, ogólne uczucie rozbicia, spadek koncentracji, trudności z utratą masy ciała - kto z nas nie zauważa u siebie przynajmniej kilku z tych problemów? Te objawy mogą mieć bardzo wiele przyczyn - od niedoboru snu, poprzez kiepską dietę, brak wody, brak ruchu, aż po poważne problemy zdrowotne. Jednak reklama przekonuje Cię, że wynikają one z tajemniczego zanieczyszczenia organizmu, a jedynym sposobem, aby sobie pomóc jest detoks. Będąc poddanym takiej manipulacji, łatwo uwierzyć, że rzeczywiście potrzebujesz radykalnego oczyszczenia. Kto nie chciałby szybko schudnąć i poczuć się lepiej? Jeśli dodatkowo pojawia się obietnica, że stanie się to szybko i przy minimalnym wysiłku z Twojej strony, to taka propozycja wydaje się naprawdę atrakcyjna. I o to właśnie chodzi.

Czy mamy się z czego oczyszczać?

Każdego dnia do organizmu trafiają niepożądane substancje - pochodzące z żywności i ze środowiska lub takie, które wytwarzane są w naszym organizmie w przebiegu procesów metabolicznych. Jednak ludzkie ciało jest skonstruowane tak, aby radzić sobie z tymi zanieczyszczeniami za pomocą narządów, które są do tego stworzone - nerek, wątroba, skóry czy płuc. Ok, ale żyjemy w zanieczyszczonym środowisku a nasza żywność jest pełna substancji dodatkowych. Czy naprawdę nie potrzebujemy dodatkowego oczyszczenia? To prawda, jednak najlepsze co możemy zrobić, to w miarę możliwości unikać szkodliwych czynników środowiska, wybierać naturalne, nieprzetworzone produkty spożywcze i zadbać o zdrową dietę, która właściwie odżywi narządy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu. Kilkudniowy detoks nie zniweluje negatywnego wpływu czynników, z którymi mamy stały kontakt.

Dlaczego po detoksie często czujemy się lepiej?

Czy taki detoks przynosi efekty, których oczekujemy? Tak! W przeciwnym razie szybko zabrakłoby chętnych do jego stosowania. Chcemy chudnąć i chudniemy. Wydaje się więc, że cel został osiągnięty. Warto jednak zastanowić się, jakim kosztem to się odbyło. Zwykle ten spektakularny spadek masy ciała wynika z utraty tkanki mięśniowej, choć bez badania składu ciała trudno to stwierdzić. Wiele osób deklaruje także, że po przejściu diety oczyszczającej, cieszą sie lepszym samopoczuciem. Jest to możliwe. Zauważ jakie zmiany w diecie niesie za sobą detoks - pijesz więcej wody, więc pozbywasz się bólów głowy. Jesz więcej warzyw, dzięki czemu do życia wraca Twój przewód pokarmowy. Nie jesz przetworzonej żywności, z Twojej diety znika cukier i nadmiar tłuszczu. Takie zmiany muszą przynieść pozytywne efekty.

Może jednak warto?

Skoro taki detoks może przynieść pozytywne rezultaty to może nie jest taki zły? Prawda jest taka, że na dłuższą metę diety oczyszczające nie mają większego sensu. Ich efekty są krótkotrwałe i nie są zasługą magicznej detoksykacji organizmu. Nie pomogą Ci trwale schudnąć, a stosowane często mogą wpłynąć na rozregulowanie metabolizmu. Niektórzy uważają nawet, że stosowanie diet oczyszczających zwłaszcza przeplatanych okresami nadmiernego objadania się, mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń odżywiania. Nie uczą jak zdrowo się odżywiać, ale pokazują, że można odżywiać się źle, a co jakiś czas zastasować detoks. To nie jest zdrowa relacja z jedzeniem.

Co zamiast detoksu?

Zdrowa, zbilansowana, pełna wartości odżywczych dieta jest odpowiedzią na większość problemów zdrowotnych spowodowanych kiepskim odżywianiem. Zbyt proste, żeby było prawdziwe? Często szukamy cudownych rozwiązań, kiedy te najprostsze a zarazem najskuteczniejsze są na wyciągnięcie ręki. Najlepsze co możesz zrobić to zmienić na stałe swój sposób odżywiania. Nawet najlepsza dieta odchudzająca nie przyniesie bowiem trwałych rezultatów, jeśli po jej zakończeniu wrócisz do dawnych nawyków. Masz trudność z wytrwaniem przy diecie redukcyjnej - wypróbuj dietę pudełkową. Kraków, Gdańsk, Wrocław i 70 innych miast oferują dietę LightBox FLEX z wyborem menu. Wszystko czego potrzebuje Twój organizm, aby sprawnie funkcjonować to optymalna ilość energii oraz składników odżywczych, a także aktywny styl życia. Będąc zdrowym i dobrze odżywionym, organizm sam będzie umiał oczyścić się ze szkodliwych substancji.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka