Zamów! EN

Detoks sokowy – czy warto na niego przechodzić?

LightBox LightBox  
ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Zdrowe odżywianie jest w ostatnich latach bardzo popularnym tematem. Coraz chętniej poszukujemy diet i sztuczek żywieniowych, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Jedną z popularnych propozycji stanowi detoks sokowy. Na czym on polega? I dlaczego dieta sokowa w rzeczywistości nie przynosi oczekiwanych korzyści?

catering dietetyczny warszawa detoks sokowy

@Africa Studio - Adobe Stock

Detoks sokowy ma z założenia oczyścić organizm ze zgromadzonych w nim toksyn, aby poprawić jego funkcjonowanie, a także polepszyć kondycję skóry, włosów i paznokci. Zasady jego stosowania są bardzo proste – wystarczy w ciągu 7 dni, a w skróconej wersji 3 , "odżywiać" się wyłącznie sokami owocowymi i warzywnymi, a także pić duże ilości wody. Jednak dieta sokowa ma dla organizmu także inne, negatywne konsekwencje.

Dieta sokowa nie zapewnia pełnowartościowych posiłków

Jesz nie tylko, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kalorii, ale także konkretne witaminy i minerały. Zdrowe odżywianie polega również na zachowaniu prawidłowych proporcji pomiędzy białkiem, węglowodanami i tłuszczami w diecie. Dieta sokowa z natury wyklucza stosowanie się do tych dobrych, sprawdzonych praktyk żywieniowych. Choćby z tego względu nie jest dobrym pomysłem, bo prowadzi do niedoborów i doprowadza do zachwiania równowagi w organizmie.

Chcesz wprowadzić lepsze nawyki żywieniowe? Zamów catering dietetyczny LightBox już dziś!

Detoks sokowy negatywnie wpływa na nastrój

Stosowanie detoksu sokowego wyklucza spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Zabronione są nawet dietetyczne posiłki. A przecież wartościowe, dietetyczne śniadanie daje nam energię na początek dnia, a kolejne posiłki służą jej podtrzymaniu. Brak tradycyjnych posiłków szybko odbije się na Twojej psychice i nastroju. W końcu detoks sokowy to ciągła walka z uczuciem głodu, którego nie można zaspokoić wypijając nawet smaczne płyny. Czy taka walka z samym sobą jest rzeczywiście zasadna? Niekoniecznie.

Detoks sokowy uniemożliwia podejmowanie aktywności fizycznej

Kolejną konsekwencją stosowania detoksu sokowego jest spadek wydolności. Nawet entuzjaści tej nietypowej diety podkreślają, że w trakcie detoksu nie wolno podejmować ćwiczeń fizycznych. Jednak nie chodzi tylko o sport. Dla większości detoks sokowy oznacza tak duży deficyt energetyczny, że wyzwaniem staje się nawet wykonywanie codziennych obowiązków. Niestety nie możesz chocby delikatnie "oszukiwać" swojego organizmu wypijając kawę lub herbatę, bo one, podobnie jak alkohol, także są zabronione w diecie sokowej.

Alternatywy dla detoksu sokowego

Alternatywa dla detoksu sokowego jest bardzo prosta! Wystarczy zwracać uwagę na jakość spożywanych posiłków. Żywność powinna być jak najmniej przetworzona, pozbawiona konserwantów i innych zbędnych dodatków. Najlepiej gotować samodzielnie, ale jeśli nie masz czasu czy zdolności kulinarnych, sięgnij po sprawdzony catering dietetyczny. Codziennie rano, sięgając po jedzenie do pudełka, które jest świeże i zostało przed chwilą dostarczone, zyskujesz porcję energii na cały dzień. Nie warto więc wystawiać organizmu na próbę, stosując detoks sokowy, który coraz częściej postrzegany jest jako moda.

 

Kategorie

Ostatnio dodane

Dieta bez laktozy - kto powinien ją stosować?
Dieta bez laktozy - kto powinien ją stosować?
Kompulsywne objadanie się
Kompulsywne objadanie się
Otyłość gynoidalna i otyłość androidalna
Otyłość gynoidalna i otyłość androidalna
Jak zdrowo schudnąć w miesiąc?
Jak zdrowo schudnąć w miesiąc?
Senność po jedzeniu
Senność po jedzeniu

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 69 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 78 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 81 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 68 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 58 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 62 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka