Zamów! EN

Czy węglowodany tuczą?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Wśród wielu modnych diet odchudzających, zdecydowanie największą popularnością cieszą się takie, których głównym założeniem jest ograniczenie lub całkowita eliminacja węglowodanów. Na podstawie tego wiele osób błędnie wnioskuje, że węglowodany posiadają właściwości tuczące i należy ich bezwzględnie unikać. To częsty błąd wśród osób odchudzających się na własną rękę. Należy mieć bowiem świadomość, że na wzrost masy ciała wpływa wiele różnych czynników i nie można winić tu jedynie węglowodanów.

Czy węglowodany tuczą Zdrowe  węglowodany

@ bit24 - Adobe Stock

Skąd opinia, że węglowodany tuczą?

Spożycie posiłku, zwłaszcza wysokowęglowodanowego, powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi oraz wzmożone wydzielanie insuliny z trzustki. Insulina natomiast, jako hormon anaboliczny, odpowiedzialna jest m.in. za magazynowanie energii w postaci tkanki tłuszczowej. Faktem jest, że najsilniejszy wpływ na wzrost stężenia glukozy i insuliny we krwi po posiłku mają węglowodany, zwłaszcza proste (np. bialy ryż czy białe pieczywo). To powoduje, że osoby na diecie odchudzającej panicznie się ich boją. Należy jednak pamiętać, że pozostałe składniki diety również pobudzają trzustkę do pracy, choć nieco łagodniej, a opisany mechanizm nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważna jest odpowienio zbilanowana dieta, którą może zapewnić np. catering dietetyczny (Poznań i 70 miast w Poslce).

Co tak naprawdę tuczy?

Otóż, odpowiedź jest bardzo prosta. To nadmiar kalorii w diecie powoduje, że przybieramy na wadze. Niezależnie od tego, z jakiego składnika pokarmowego pochodzi spożywana przez nas energia  jeśli jest jej więcej niż potrzebujesz, zostaje zmagazynowana w tkance tłuszczowej. Ok, ale są osoby, które jedzą bardzo mało i pomimo tego nie mogą schudnąć. O co tu chodzi? Musisz zdawać sobie sprawę, że to, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie energetyczne, nie zawsze jest oczywiste. Może być tak, że na skutek długotrwałej diety niskokalorycznej i wielu prób odchudzania, tempo Twojego metabolizmu (czyli zapotrzebowanie energetyczne) uległo znacznemu obniżeniu i pomimo wielu wyrzeczeń nadal jesz więcej niż potrzebujesz. Jeśli dodatkowo zdarzają się dni, np. weekendy, gdy jedzenia jest znacznie więcej niż na co dzień, w ogólnym rozrachunku Twoja dieta wcale nie jest taka niskokaloryczna, jak Ci się wydaje. Aby mieć pewność, że codziennie masz zbilansowane dietetyczne jedzenie o odpowiedniej kaloryczności, zamów dietę pudełkową LightBox  zapoznaj się z menu diety odchudzającej.

Kiedy węglowodany tuczą?

Kluczowy jest tutaj rodzaj węglowodanów oraz to, jakie produkty stanowią ich źródło w diecie. Węglowodany, które w największym stopniu wpływają na wzrost stężenia glukozy, a co za tym idzie stymulację wydzielania insuliny, to węglowodany proste, które szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym (najszybciej spożyte jako wodny roztwór, np. w postaci słodkiego napoju). Pozostałe produkty, na które należy uważać, to różnego rodzaju wyroby cukiernicze i inne słodkości, które zwykle zawierają również dużo tłuszczu. To często nie same węglowodany są w diecie problemem, ale to, z czym są jedzone. Na pewno nie służą nam pizza z żółtym serem, makaron ze śmietanowym sosem czy ziemniaki z okrasą. Jedzenie takich potraw po prostu wiąże się ze znacznym wzrostem kaloryczności diety. Nic więc dziwnego, że u wielu osób dieta o wysokiej zawartości węglowodanów idzie w parze ze wzrostem masy ciała.

Czy diety niskowęglowodanowe są skuteczne?

Diety o obniżonej zawartości węglowodanów są chętnie stosowane jako diety odchudzające. Trzeba przyznać, że rzeczywiście wiele osób zauważa ich wysoką skuteczność. Jednak jak zostało wcześniej wspomniane, jeżeli nadwaga nie wynika bezpośrednio z obecności węglowodanów w diecie, to ich eliminacja nie jest niezbędna, aby uzyskać efekt odchudzający. Spadek masy ciała na diecie niskowęglowodanowej zależy od kilku czynników. Po pierwsze wiąże się z wyrzuceniem z diety wysokokalorycznej żywności przetworzonej oraz dań węglowodanowych spożywanych w nadmiarze lub w towarzystwie tłustych dodatków. Dieta bogata w białko i tłuszcz przyczynia się także do zmniejszenia apetytu, dzięki czemu po prostu spożywamy mniej kalorii. Nie u każdego jednak taki sposób odżywiania będzie polecany  nie wprowadzaj więc takich modyfikacji na własną rękę, jeśli nie masz pewności, czy będą dla ciebie bezpieczne.

Temat wpływu węglowodanów na wzrost masy ciała jest bardzo złożony. Nie można powiedzieć, że któryś składnik diety jest tuczący i w związku z tym należy go unikać. Zarówno białka, węglowodany jak i tłuszcze są potrzebne i pełnią w organizmie ważne funkcje. Dopóki dostarczasz ich w zalecanych ilościach, ze zdrowych produktów i nie przekraczając swojego zapotrzebowania energetycznego, prawdopodobnie nie musisz martwić się o wzrost masy ciała.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka