Zamów! EN

Czy warto jeść grzyby?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Grzyby dosyć często goszczą na naszych stołach, szczególnie jesienią i w święta. Cenione są przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe, rzadko jednak wymienia się je jako źródło ważnych składników odżywczych. Zapewne dlatego wiele osób zastanawia się, czy grzyby to dietetyczne jedzenie. Jak to naprawdę jest z grzybami? Czy ich rola w żywieniu rzeczywiście jest marginalna?

czy grzyby są zdrowe

@beats_ Adobe Stock

 

Grzyby na diecie?

Grzyby w większości składają się z wody, są więc niskokaloryczne – idealne jako urozmaicenie diety odchudzającej. Charakteryzują się także wysoką zawartością białka o znakomitej przyswajalności – nawet do 90%. Grzyby uznawane są za produkt ciężkostrawny, a to z powodu dużego udziału chityny w ich budowie. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego powoduje przedłużenie uczucia sytości po posiłku, więc także w ten sposób grzyby sprzyjają osobom odchudzającym się. W dietach LightBox znajdziecie pyszne dania z grzybami.

Grzyby – wartości odżywcze

W zależności od gatunku grzyby są dobrym źródłem witamin (głównie z grupy B oraz witaminy D) i składników mineralnych, takich jak selen, potas, miedź, żelazo, fosfor. Zawierają w swoim składzie wiele substancji bioaktywnych m.in. o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i stymulującym odporność. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym w naszym kraju gatunkom grzybów.

  • Pieczarki. To najpopularniejsze grzyby na naszych stołach. Znajdują zastosowanie w przygotowaniu zup, gulaszów, potrawek, jako dodatek do jajecznicy, zapiekanek, sałatek. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką zawartością witamin z grupy B i są jednym z najlepszych źródeł żywieniowych witaminy D. Dzięki zawartym w pieczarkach związkom bioaktywnym regularne spożywanie ma udowodnione działanie przeciwnowotworowe – zwłaszcza w stosunku do raka piersi. Ponadto wpływa korzystnie na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.
  • Boczniaki. Ich delikatne kapelusze często są składnikiem farszów, sosów i zup – np. w diecie wegetariańskiej boczniaki pokrojone w paski zastępują flaczki. Grzyby te mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne – chronią komórki ciała przed działaniem wolnych rodników oraz hamują wzrost guzów nowotworowych. Badania sugerują również, że mogą wpływać na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów we krwi. Dzięki wysokiej zawartości niacyny i ryboflawiny mogą zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.
  • Kurki. To jedne z najbardziej charakterystycznych grzybów, więc są chętnie zbierane w lasach. Zawierają substancje o działaniu przeciwpasożytniczym, grzybobójczym i bakteriobójczym, dlatego rzadko spotyka się zainfekowane czy robaczywe okazy. Właściwości te niwelowane są jednak podczas obróbki termicznej. Ich intensywny pomarańczowy kolor wskazuje na obecność beta-karotenu o działaniu antyoksydacyjnym. Inne znajdujące się w nich związki o podobnych właściwościach to likopen, kwas askorbinowy czy flawonoidy. Kurki w najmniejszym stopniu spośród badanych pod tym względem grzybów jadalnych kumulują zanieczyszczenia i metale ciężkie. Z uwagi na wyraźny smak i piękną barwę to jedne z najbardziej cenionych grzybów w kuchni. Świetnie komponują się z jajecznicą, a duszone sprawdzą się jako składnik sosu do mięsa.
  • Prawdziwki. Należą do najsmaczniejszych grzybów o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Przygotowuje się z nich zupy, sosy, wywary, farsze, np. do pierogów lub uszek spożywanych w święta. W porównaniu do innych popularnych grzybów jadalnych charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością białka – dwukrotnie wyższą niż kurki. Są bardzo podatne na zanieczyszczenie metalami ciężkimi (głównie rtęcią), więc prawdziwków nie należy zbierać w pobliżu ulic. Posiadają udokumentowane działanie antyoksydacyjne z uwagi na obecność fenoli i flawonoidów.

Jak przechowywać grzyby by nie traciły wartości?

Pamiętaj, że wartość odżywcza grzybów oraz ilość i aktywność zawartych w nich substancji biologicznie czynnych jest najwyższa zaraz po zbiorze. Jeśli chcesz na dłużej zachować dobroczynne właściwości grzybów, najlepszym sposobem ich przechowywania będzie mrożenie. Nigdy nie zbieraj leśnych grzybów, jeśli nie masz dużego doświadczenia – bardzo łatwo pomylić gatunki jadalne z trującymi.

Catering dietetyczny LightBox

Dieta z dostawą LightBox w swoim menu ma posiłki dietetyczne z grzybami - sprawdź menu na najbliższe tygodnie!

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka