Zamów! EN

Czy nową dietę należy zacząć od detoksu?

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
MOTYWACJA ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Rozpoczynanie diety od tzw. detoksu jest popularnym podejściem promowanym w internecie. Detoks polega na krótkim (trwającym zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni) przestrzeganiu restrykcyjnych zaleceń jeszcze przed rozpoczęciem długoterminowej diety. Taki detoks przyjmuje różne formy. Może oznaczać np. dietę warzywno-owocową lub restrykcyjne ograniczenie spożycia kalorii (nawet do 500 kcal). Zwykle podczas jego stosowania następuje znaczna utrata masy ciała. Czy takie podejście naprawdę jest zdrowe i potrzebne? Czy nie wystarczy po prostu zdrowo się odżywiać, np. z cateringiem dietetycznym?

dieta pudełkowa detoks nawodnienie

@ food pictures studio - Adobe Stock

Czy detoks jest w ogóle potrzebny?

Tak naprawdę za procesy detoksykacji organizmu odpowiadają narządy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki. Dopóki działają one sprawnie, nie trzeba się przejmować, że organizm jest "zanieczyszczony". Oczywiście kiepska dieta przyczynia się do powstawania nadmiernej ilości szkodliwych produktów przemiany materii oraz powoduje zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. Wystarczy jednak zadbać o zdrowe jedzenie z odpowiednią zawartością błonnika, dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych oraz zrezygnować ze szkodliwych produktów, aby ciało zaczęło samo radzić sobie z procesami detoksykacyjnymi. Co więcej, krótki detoks i kilkutygodniowa dieta-cud, która po nim następuje, nie sprawią, że Twoje zdrowie ulegnie długoterminowej poprawie. Tylko trwała zmiana sposobu odżywiania pozwoli na utratę masy ciała na stałe, równocześnie nie powodując skutków ubocznych ani efektu jojo.

Złe nastawienie do diety już na starcie

Wśród osób, które planują rozpoczęcie diety, zwykle pojawiają się obawy, czy dadzą sobie radę. Przez wiele lat media mówiły o dietach jako o wyzwaniu, czymś co wymaga wielkiego zaangażowania i silnej woli. Wyobraź sobie teraz, że dietę, która i tak jawi się jako pewne wyzwanie, zaczynasz od kilku dni detoksu, podczas którego ciągle odczuwasz głód i osłabienie, boli Cię głowa i nie możesz się na niczym skupić, bo myślisz o jedzeniu. Oczywiście na początku towarzyszy Ci euforia, a motywacja sięga zenitu, ale ten stan trwa bardzo krótko. To powoduje, że dieta szybko zamienia się w koszmar i staje się źródłem stresu. Nie musisz sobie tego robić. Zmiana nawyków żywieniowych wcale nie musi zaczynać się od walki o przetrwanie. Detoks tutaj niczego nie ułatwia, a wręcz przeciwnie - dla wielu osób jest początkiem końca diety.

Wysokie ryzyko efektu jojo

Efekt jojo to zmora osób odchudzających się. Powoduje utratę wiary w siebie i zniechęcenie, a stosowanie detoksów (np. detoksów sokowych) zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo. Przede wszystkim wiąże się to z pewnym zjawiskiem, które często błędnie odczytywane jest jako sukces w odchudzaniu. Na początku diety, przy znacznym ograniczeniu ilości przyswajanej energii, a nierzadko także wzmożonej aktywności fizycznej, można zaobserwować dużą utratę masy ciała, co oczywiście działa motywująco. Wynika to  z szybkiej utraty wody, zapasów glikogenu, jak również utraty masy mięśniowej na skutek niedoboru energii i białka. Organizm odbudowuje jednak te straty dosłownie w mgnieniu oka, kiedy tylko wskutek zmęczenia dietą zaczyna się poluzowanie zasad odżywiania. Dodatkowo okres bardzo restrykcyjnego detoksu może okazać się na tyle ciężki do zniesienia, że po prostu szybko zrezygnujesz z diety, co oczywiście także zwiększa ryzyko powrotu do niezdrowego odżywiania, a co za tym idzie, do odrobienia utraconych kilogramów z nawiązką.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka