Zamów! EN

Czy można schudnąć dzięki kurkumie, imbirowi i cynamonowi

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Zapewne obiło Ci się o uszy, że niektóre przyprawy mogą mieć szczególne właściwości zdrowotne? Wielu z nich przypisuje się np. działanie wspomagające odchudzanie. Często są one nawet składnikami suplementów diety reklamowanych jako „odchudzające”. Na czym polega ich działanie i czy rzeczywiście mogą  pomóc w utracie zbędnych kilogramów?

Catering dietetyczny przyprawy

@ Newman Studio - Adobe Stock

Kurkuma

W krajach azjatyckich znana jest od wieków. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych przypraw kuchni orientalnej, a w medycynie hinduskiej wykorzystuje się ją jako lekarstwo. Składnikiem w największym stopniu odpowiedzialnym za jej właściwości lecznicze jest kurkumina posiadająca silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Z tego względu może być pomocna w zwalczaniu stanu zapalnego wynikającego z nadmiernej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Dodatkowo badania pokazują jej korzystny wpływ na utratę masy ciała, spadek zawartości tkanki tłuszczowej, także trzewnej, oraz poprawę wrażliwości na insulinę. Kurkumina wykazuje także wpływ na zwiększenie stężenia adiponektyny - hormonu wydzielanego przez tkankę tłuszczową, biorącego udział m.in w metabolizowaniu glukozy (u otyłych osób występuje obniżone stężenie adiponektyny, co z kolei wiąże się z większym ryzykiem powikłań metabolicznych). Zauważalne działanie kurkuminy odnotowuje się jednak w dawkach stosowanych w ekstraktach i suplementach, sama kurkuma zawiera jej stosunkowo niewiele. Mimo wszystko włączenie jej do diety  jest jak najbardziej wskazane. Popularnym napojem o właściwościach zdrowotnych jest np. mleko podgrzewane z dodatkiem kurkumy, imbiru, pieprzu i cynamonu. Kurkuma doskonale komponuje się też z daniami orientalnymi, zwłaszcza w połączeniu z rozgrzewającymi przyprawami. Warto wiedzieć, że obecność pieprzu zwiększa wchłanianie kurkuminy. Sprawdź menu w diecie pudełkowej LightBox FLEX, gdzie znajdziesz wiele potraw z kuchni świata z wykorzystaniem wielu różnych przypraw.

Imbir

Korzeń imbiru ma szerokie zastosowanie. Możemy używać go do przyrządzania potraw oraz rozgrzewających napojów lub jako dodatku smakowego do wody. Posiada właściwości przeciwzapalne, stymuluje trawienie i zmniejsza apetyt - z tego powodu uważany jest za składnik wspomagający odchudzanie. Substancje czynne w imbirze to m.in. gingerole i szogaole. Antyoksydacyjne właściwości imbiru pomagają zwalczać wolne rodniki, a według badań imbir może wykazywać działanie przedłużające sytość po posiłku, dzięki czemu spada ochota na nieplanowane przekąski. Jego stosowanie wpływa na spadek masy ciała oraz zmniejszenie się tzw. wskaźnika talia-biodra, którego wysokie wartości świadczą o otyłości brzusznej. Imbir usprawnia trawienie oraz powoduje sprawniejsze przemieszczanie się treści pokarmowej wzdłuż jelita. Ma właściwości zwiększające termogenezę, co wiąże się z wyższym wydatkiem energetycznym. Reguluje gospodarkę węglowodanową, która odgrywa ważną rolę w procesie utraty masy ciała. Uważa się, że działanie imbiru może być uzależnione od indywidualnych cech danej osoby (a dokładniej - posiadanych przez nią genów). Warto także zaznaczyć, że badania naukowe oceniające wpływ spożycia imbiru lub suplementów imbiru na masę ciała są niejednoznaczne. Najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest zbilansowana dieta niskokaloryczna

Cynamon

Ta popularna przyprawa pozyskiwana jest z kory drzewa cynamonowca. Pomimo tego, że smak cynamonu jest lekko pikantny, najczęściej używany jest do sporządzania słodkich deserów, w połączeniu z owocami. Dawniej używany był między innymi jako środek poprawiający trawienie, ale obecnie polecany jest przede wszystkim osobom odchudzającym się oraz zmagającym się z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości polifenoli cynamon posiada silne właściwości przeciwutleniające, co z kolei pomaga w regulacji stężenia glukozy we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę. Jest to także jeden z mechanizmów, poprzez które cynamon wspomaga odchudzanie, ponieważ insulinooporność i wysokie stężenie insuliny we krwi sprzyjają powstawaniu tkanki tłuszczowej. Cynamon wykazuje działanie zmniejszające stosunek tkanki tłuszczowej trzewnej do ogólnej zawartości tłuszczu w organizmie. A jak wiadomo, to właśnie tkanka tłuszczowa skoncentrowana w obrębie brzucha wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań otyłości. Dodatkowo cynamon może wykazywać działanie zmniejszające ryzyko chorób układu krążenia.

Włączając do diety rozmaite przyprawy i „wspomagacze” odchudzania, pamiętaj, że kluczową rolę w tej kwestii odgrywają dietetyczne posiłki w ramach diety o odpowiedniej kaloryczności oraz wysiłek fizyczny. Pamiętaj także, że badania naukowe prowadzone są zazwyczaj z użyciem ekstraktów czy skoncentrowanych suplementów diety, więc działanie substancji obecnych w produktach spożywczych nigdy nie będzie tak wyraźne.

Nie wiesz, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta? Już dziś zapoznaj się z ofertą od LightBox!

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka