Zamów! EN

Błonnik – lekarstwo na talerzu

Adriana Szulińska Adriana Szulińska  
ODCHUDZANIE ZDROWE ODŻYWIANIE
 

Czy catering dietetyczny może zapewnić dostateczną ilość błonnika w diecie? Błonnik pokarmowy to włókna roślinne, które pełnią w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Znajdziesz go w produktach zbożowych, warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych i orzechach. Dwa rodzaje błonnika rozpuszczalny i nierozpuszczalny charakteryzują się nieco odmiennym działaniem. Dzięki swoim właściwościom błonnik pokarmowy reguluje pracę jelit, pomaga zachować szczupłą sylwetkę, a także obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób i dolegliwości. Jak działa na nasz organizm i kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego obecność w codziennym jadłospisie? 

catering dietetyczny błonnik para

@ Konstantin Yuganov - Adobe stock

Błonnik dobry dla jelit

Niska zawartość błonnika w diecie może być przyczyną dolegliwości związanych z nieprawidłowym trawieniem.Jeśli zauważasz u siebie zaparcia czy wzdęcia, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ten składnik pokarmowy. Błonnik nierozpuszczalny przyczynia się do zwiększenia objętości treści pokarmowej, pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych oraz przyspiesza pasaż treści pokarmowej przez jelita. Z kolei włókna rozpuszczalne opóźniają opróżnianie żołądka i stanowią podłoże dla rozwoju jelitowej flory bakteryjnej, co ma również wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego. Zwiększenie zawartości błonnika w diecie pomoże pozbyć się zaparć, dzięki czemu poczujesz się lżej, a obwód brzucha wyraźnie się zmniejszy. Badania pokazują, że dieta bogata w błonnik obniża również ryzyko wystąpienia schorzeń przewodu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, choroby dróg żółciowych, zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłkowatość jelit czy nowotwór jelita grubego. Aby błonnik właściwie spełniał swoją funkcję, koniecznie zadbaj również o odpowiednią ilość wody w diecie  inaczej uzyskasz efekt odwrotny do oczekiwanego.

Błonnik pomaga walczyć z cukrzycą

Błonnik pokarmowy jest niezwykle ważnym składnikiem diety przy cukrzycy. Zarówno w przypadku cukrzycy typu 2, jak i 1 ułatwia on kontrolę glikemii oraz zmniejsza zapotrzebowanie na leki doustne oraz insulinę. Obecność błonnika pokarmowego obniża indeks glikemiczny posiłku, dzięki czemu węglowodany w nim zawarte są wolniej wchłaniane do krwi. Powoduje to niższy wzrost stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku, a co za tym idzie mniejszy wyrzut insuliny. Dieta bogata w błonnik pokarmowy przyczynia się również do obniżenia porannych stężeń glukozy oraz poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. U osób dbających o zalecaną ilość błonnika pokarmowego maleje ryzyko rozwoju cukrzycy, również wówczas, gdy doszło już do stanu przedcukrzycowego.

Błonnik wspomaga odchudzanie

Jedząc potrawy bogate w błonnik, zwłaszcza rozpuszczalny, szybciej odczuwasz sytość i masz mniejszą ochotę na podjadanie między posiłkami. Zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w diecie wiąże się więc z niższym spożyciem kalorii, co przekłada się na zmniejszone ryzyko nadwagi i otyłości. Osoby na diecie odchudzającej o wyższej zawartości błonnika cieszą się większymi spadkami masy ciała. Jeśli walczysz z nadprogramowymi kilogramami, w Twoim jadłospisie na stałe powinny zagościć produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest również wpływ diety wysokobłonnikowej na sprawne trawienie oraz budowę flory bakteryjnej, która jest jednym z czynników warunkujących prawidłową masę ciała.

Błonnik a zdrowe serce

Dieta bogatobłonnikowa na dwa sposoby wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Po pierwsze redukuje ryzyko cukrzycy oraz otyłości brzusznej, po drugie obniża ciśnienie krwi oraz wpływa na normalizację poziomu "złego" chlesterolu i zmniejszenie ryzyka zmian miażdżycowych. Błonnik pokarmowy ma zdolność wchłaniania tłuszczu, w tym cholesterolu w przewodzie pokarmowym. W przypadku chorób układu krążenia, niemałe znaczenie ma również fakt, że produkty wnoszące do diety błonnik pokarmowy są źródłem ważnych dla układu krążenia składników mineralnych, witamin i antyoksydantów, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stanami zapalnymi.

Jeśli planujesz zwiększyć w swojej diecie ilość błonnika pokarmowego pamiętaj, by robić to stopniowo, ponieważ nagłe obciążenie jelit, które nie są do tego przyzwyczajone, może spowodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia czy ból brzucha. Nie musisz zajmować się tym samodzielnie zamów LightBox. To dieta pudełkowa (Kraków, Wieliczka, Skawina i 60 miast w Polsce), która bilansuje menu pod kątem makro i mikroskładników i dba o odpowiedni udział błonnika pokarnmowego w codziennych zestawach posiłków dietetycznych.

Kategorie

Ostatnio dodane

Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go ograniczyć?
Stres oksydacyjny – jak wpływa na organizm i jak go...
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu askorbinowego
Źródła witaminy C, czyli gdzie znajdziemy najwięcej kwasu...
Dieta low carb
Dieta low carb
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta optymalna, czyli dieta Kwaśniewskiego
Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Dieta z niskim indeksem glikemicznym

Jaka dieta pudełkowa LightBox najlepiej pasuje do Ciebie?

diets-alt-slim-flex
Slim FLEX
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-optimum-flex
Optimum FLEX
2000 / 2500 kcal
od 81 zł/dzień
diets-alt-sport-flex
od 84 zł/dzień
Dieta ketogeniczna
Keto
1500 / 2000 / 2500 kcal
od 83 zł/dzień
Dieta Low IG
Low IG
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 76 zł/dzień
Dieta ekonomiczna
Economy
1250 / 1600 kcal
od 50 zł/dzień
Dieta DASH
DASH
1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-slim
Slim
1000 / 1200 / 1500 kcal
od 62 zł/dzień
diets-alt-optimum
Optimum
1800 / 2000 / 2500 kcal
od 72 zł/dzień
diets-alt-sport
Sport
2500 / 3000 / 4000 kcal
od 77 zł/dzień
diets-alt-no-fish
No Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege
Vege
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-vege-plus-fish
Vege+Fish
1000 / 1200 / 1500 / 2000 kcal
od 63 zł/dzień
diets-alt-lactose-free
Lactose Free
1000 / 1200 / 1500 / 2000 / 2500 kcal
od 67 zł/dzień

Inne artykuły, które mogą Cię zaciekawić

powrót do góry
Wykorzystujemy technologię ciasteczek. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. OK, lubię ciasteczka