Ludzkie ciało w zdecydowanej większości składa się z wody. Nic więc dziwnego, że trzeba stale uzupełniać jej zapasy w organizmie. Dorosły człowiek powinien w ciągu doby wypijać ok. 2 litrów wody, a odwodnienie powoduje m.in. zmęczenie, wzrost ciśnienia krwi czy ból głowy.

@ puhhha - Adobe Stock
1.Woda zawsze pod ręką
Postaraj się mieć butelkę wody lub bidon zawsze pod ręką. Sięgaj po kilka łyków za każdym razem, gdy poczujesz suchość w ustach lub potrzebę napicia się. Pragnienie może pojawić się w każdej chwili – na przykład w trakcie podróży, zakupów czy w kolejce na poczcie. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, nosząc wodę zawsze przy sobie.
2.Woda wypijana do kawy
Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, pamiętaj że przyspiesza ona usuwanie elektrolitów z organizmu. Dobrą praktyką będzie więc wypijanie odrobiny wody do kawy, co zresztą stanowi ustalony zwyczaj w przypadku tradycyjnego espresso.
3.Picie wody podczas wysiłku
Wzrost zapotrzebowania na wodę w Twoim organizmie rośnie, jeżeli podejmujesz aktywność fizyczną. Pamiętaj o optymalnym nawodnieniu się przed, w trakcie i po treningu. Jeśli trenujesz bardzo intensywnie, w trakcie treningu pij izotoniki. Nie zapominaj o piciu wody również podczas prac domowych czy spaceru. Jest to szczególnie istotne w cieplejsze dni, gdy zapotrzebowanie na płyny jest większe.
4.Woda w miejscu pracy
Zadbaj o to, by mieć przy sobie zapas wody w miejscu pracy. Najlepiej ustaw butelkę tuż przy biurku bądź stanowisku. W przeciwnym razie, skupiając się na swoich obowiązkach możesz łatwo zapomnieć o rutynowych kilku łykach. Mając wodę na widoku, na pewno będziesz pamiętać o napiciu się co jakis czas.
5.Woda na spotkaniu służbowym
Zarówno prywatne, jak i służbowe spotkania potrafią znacznie się przeciągać. W ich trakcie może dotknąć Cię uczucie pragnienia. Przed rozpoczęciem spotkania zadbaj więc o ustawienie butelek bądź karafki z wodą!
Wypróbuj dietę pudełkową od LightBox
6.Woda pita przed snem
Kolejny dobry zwyczaj to picie wody przed snem. W trakcie snu, trwającego przynajmniej kilka godzin, nie będziesz uzupełniać płynów, dlatego nie zaszkodzi mały zapas. Jeżeli jednak boisz się, że będzie to prowadzić do konieczności skorzystania w nocy z toalety – napij się od razu po przebudzeniu.
7.Urozmaicony smak wody
Jeśli smak wody jest dla Ciebie zbyt monotonny, zaszalej! Sprawdzony sposób to wyciśnięcie do butelki odrobiny soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta. Przygotowując napój na trening dodaj do niego również szczyptę soli i nieco miodu – to sprawdzony przepis na domowy izotonik.
8.Ustawienie przypomnień
Być może dobrze wiesz o swoim zapotrzebowaniu na wodę, jednak ze względu na obowiązki wciąż o nim zapominasz. Ustaw odpowiednie przypomnienia w telefonie lub użyj aplikacji mobilnej. W ten sposób możesz również kontrolować ilość wypijanej wody.
9.Ustalenie zapotrzebowania organizmu na wodę
Jeśli masz wątpliwości, ile płynów musisz wypijać w ciągu doby, by zapewnić sobie optymalne nawodnienie, skonsultuj się ze specjalistą. Dietetyk bądź lekarz udzieli Ci niezbędnych wskazówek.
10.Woda zamiast niezdrowych napojów
Masz w zwyczaju sięgać po niezdrowe, obficie słodzone napoje? Spróbuj zastąpić je wodą. Jaka korzyść z tego wyniknie? Z pewnością z czasem zauważysz, że po prostu czujesz się lepiej. Może to również wpłynąć pozytywnie na stan skóry i masę ciała!